7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Ders çalışırken dikkatim dağılıyor ve bu sebeple ne yapmam gerekiyor diyorsanız aslında yapmanız gereken adımın son derece basit olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sınavdan başarılı olamayan çoğu insanların üzerinde durmuş oldukları orta nokta ise sınav çalışırken tam anlamı ile kendilerini verememeleridir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 82, 83, 84, 85 Seyahatnamelerin Söyledikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Seyahatnamelerin Söyledikleri

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı

Seyahatnamelerden geçmişe ait hangi bilgilere ulaşabiliriz?

 • Cevap: Seyahatnamelerden, o ülkede yaşayan insanların, kültürünü, giyim kuşamını, mutfak kültürünü öğrenebileceğimiz gibi, o ülkenin coğrafi özellikleri ve iklimi gibi hususları da öğrenebiliriz.

Yukarıdaki paragrafa göre Batı Köktürklerin ekonomik durumu hakkında neler söylenebilir?

 • Cevap: Batı Köktürklerin ekonomik durumlarının iyi olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Çünkü altından yapılmış taht gücün ve zenginliğin göstergesidir.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Uygurlar hakkında Çin elçisinin seyahatnamesinden hangi bilgileri edinmekteyiz?

 • Cevap:Uygurların devlet yönetimleri, şehir yapılanması, savaş bilgileri, ekonomik faaliyetleri, günlük yaşamlarının nasıl olduğu hakkında bir çok bilgiyi çıkarabilmekteyiz.

Marco Polo Seyahatnamesinde, Türk kültürünün hangi yönlerini kaleme almıştır?

 • Cevap: 3. yüzyılda Türk beldelerini dolaşan Marco Polo, Amu Derya nehrinin yukarılarında Kuzey Doğu’ya yayılan ve “Büyük Türkiye” diye tanımlanan yerleri ziyaret ederken Türklerin gelenek göreneklerinden şehirlerinin özelliklerinden yeme-içme kültüründen kızlarının güzelliğinden bahsetmiştir.

Marco Polo ve İbn Batuta’nın yaşadığı dönemdeki ulaşım araçları düşünüldüğünde seyyahlar ne
tür zorluklarla karşılamışlardır? Örnek veriniz.

 • Cevap:
 • Yorucu seyehatlar
 • Kalacak yer sıkıntısı
 • Can güvenliği sıkıntısı
 • Hırsızların çokluğu
 • Dil sıkıntısı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı

Batuta’nın verdiği bilgilerden yola çıkarak o dönemle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: İbn Batuta, Anadolu’ya yaptığı seyahatle bizlere, bölgenin idareci ve ileri gelenleri, ile tanışmakla kalmamış; bölgenin ziraat ürünleri ve coğrafi özellikleri, şehirlerinin fizikî ve demografik yapıları, dinî ahlakî, örfî, geleneksel yaşayış biçimleri, vb. bir çok konuda bilgiler vermiştir.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesi’nden alınan bu bilgiler günümüz için neden önemlidir?

 • Cevap: Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir

Aşağıdaki soruları 5N1K yöntemiyle cevaplayınız.

1. NE: Seyahatnamelerden alınan bu bilgiler Türk kültürü hakkında ne tür bilgiler vermektedir?

 • Cevap: Seyehatnameler, bölgenin ziraat ürünleri ve coğrafi özellikleri, şehirlerinin fizikî ve demografik yapıları, dinî ahlakî, örfî, geleneksel yaşayış biçimleri, vb. bir çok konuda bilgiler vermiştir.

2. NE ZAMAN: Yukarıdaki seyahatnamelerden her biri ne zaman yazılmıştır?

 • Cevap: Seyahatname: 17. yüzyılda yazılmıştır.
 • Marco Polo Seyahatnamesi: 15. yüzyılda yazmıştır.
 • İbn-i Batuta: 14. yüzyıl

3. NEREDE: Bu seyahatnameler Türk kültürü ile ilgili nerelerden söz etmektedir?

 • Cevap: Seyahatnameler, bölgenin ziraat ürünleri ve coğrafi özellikleri, şehirlerinin fizikî ve demografik yapıları, dinî ahlakî, örfî, geleneksel yaşayış biçimleri, vb. bir çok konuda bilgiler vermiştir

4. NASIL: Seyahatnamelerde verilen bilgilerden nasıl yararlanabiliriz?

 • Cevap: Coğrafyadan tarihe günlük hayatla ilgili her türlü bilgiyi aktarmaktadırlar.

5. NEDEN: Seyahatnameler günümüzde neden önemli eserler olarak nitelendirilmektedir?

 • Cevap: Çünkü birer tarihi belge niteliğindedirler. Coğrafyadan tarihe günlük hayatla ilgili her türlü bilgiyi aktarmaktadırlar. Bunun yanında Seyahatnameler, bölgenin ziraat ürünleri ve coğrafi özellikleri, şehirlerinin fizikî ve demografik yapıları, dinî ahlakî, örfî, geleneksel yaşayış biçimleri, vb. bir çok konuda bilgiler vermiştir. Bu bilgilerden yararlanarak çıkarımlarda bulunabiliriz.

KİM: Türk kültürü ile ilgili olarak en çok bilgiyi veren seyahatnamenin yazarı kimdir?

 • Cevap: Evliya Çelebi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir