7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır.  Türkçe ve Matematik öğrencilerin öğrenmesi gereken iki temel derstir. Bu dersleri öğrenmeyen öğrenciler başarılı olamaz. Çok iyi öğrenenler ise çok başarılı olabilirler. Çünkü geriye kalan dersler bu iki dersle bağlantılıdır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Osmanlı Devleti’nin Askerî Gücü Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 64 Osmanlı Devleti’nin Askerî Gücü Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Devleti’nin Askerî Gücü

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

BİRAZ DÜŞÜNELİM

1. Sizce bir devlet nasıl büyür ve güçlenir?

 • Cevap: Bence bir devlet, değerlerine sahip çıkarak, gerçekçi hedefler doğrultusunda ilerleyerek, barışçıl bir politika izleyerek, millete gereken önemi vererek ve her anlamda çağa ayak uydurarak büyür ve güçlenir.

2. Türklerin tarih boyunca orduya büyük önem vermesinin sebepleri neler olabilir?

 • Cevap: Türkler tarih boyunca orduya büyük önem vermişlerdir. Bu nedenle Türk Toplumlarında ordu-millet anlayışı görülmüştür. Askerlik ayrıcalıklı bir meslek sayılmamış eli silah tutan kadın-erkek herkes asker sayılmıştır.
  Türkler, büyük devlet kurabilmek için, yeni topraklar fethetmek ve geniş coğrafyalara hükmedebilmek ve kazandıkları toprakları savunabilmek için orduya önem vermişlerdir.

Yukarıdaki minyatürleri inceleyerek Osmanlı ordusunun kıyafetlerini ve önemli araçlarını söyleyiniz.

 • Cevap:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

Yukarıdaki metinden yararlanarak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u nasıl fethettiğini anlatınız.

 • Cevap: Çok uzun hazırlıklar yaparak. Büyük toplar döktürerek. Usta topçular getirterek. Büyük gemiler inşa ederek. Rumeli Hisarını yaptırarak.Fatih’in İstanbul’u fethinin sebepleri şunlardır;
  • İstanbul’a hakim olan Bizans,  Osmanlı’nın toprak bütünlüğünü bozması.
  • Bizans İmparatorluğunun, Anadolu beyliklerini kışkırtması ve Osmanlı yönetimine karşı ayaklanan şehzadeleri desteklemesi.
  • İstanbul’un, kara ve deniz ticareti bakımından önemli bir konumda olması.
  • Hz. Peygamber’in, İstanbul’un fethi ile ilgili hadisinin bulunması.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı

Preveze Deniz Zaferi’nin kutlandığı 27 Eylül tarihinin Türk Deniz Kuvvetleri Günü olarak kutlanması sizce neyin göstergesidir?

 • Cevap: Bu günün Türk Deniz Kuvvetleri günü olarak kutlanması, zaferden sonra Türklerin Akdeniz’e tamamen hakim olduklarının göstergesidir.
  Preveze Deniz Zaferi, Osmanlı Devletini Akdeniz’in tartışılmaz hakimi yapmıştır. Preveze Deniz Zaferi, büyük bir şeref ve gurur abidesi olarak Türk denizcilerine ışık tutmakta ve zaferin kazanıldığı 27 Eylül günü her yıl Deniz Kuvvetleri Günü olarak kutlanmaktadır.

Kıbrıs adasının fethi hangi açıdan önemlidir? Açıklayınız.

 • Cevap: Osmanlılar için coğrafi konumu itibariyle önemli olan Kıbrıs’ın alınması zorunluydu. Kıbrıs fethedilerek, Doğu Akdeniz ticaret yollarının güvenliği sağlandı, Mısır, Suriye ve Anadolu kıyılarının güvenliği sağlandı ve son olarak Anadolu’dan pek çok Türk ailesi Kıbrıs’a yerleştirildi.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Yukarıdaki fermanda hangi cümleler, Osmanlıların Doğu Akdeniz’de fethettikleri adaların yönetimiyle ilgili yaptığı çalışmalara örnek olabilir?

 • Cevap:

Sokullu Mehmet Paşa, yukarıdaki sözüyle Avrupalılara hangi mesajı vermek istemiş olabilir?

 • Cevap:

İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti’nin eline geçmesinin ticari hayata etkileri neler olmuştur?

 • Cevap: İpek ve baharat yollarının Osmanlı’nın eline geçmesi ticaretin Osmanlı üzerinden yapılmasını sağlamıştır. Bu şekilde hem Osmanlı’ya vergi girişi sağlanmış, hem de yol üzerindeki han, kervansaray gibi yerlerin kullanılması ile birlikte Osmanlı halkına da ekonomik katkıda bulunmuştur.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Girit’in fethi Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki gücünü nasıl etkilemiş olabilir? Açıklayınız.

 • Cevap:
 • Osmanlı Devletinin Akdeniz’deki egemenliği güçlenmiştir.
 • Girit’in 24 yılda alınması Osmanlı donanmasının zayıfladığını gösterir.
 • Girit’e İskan politikası uygulamamıştır.

Paris Antlaşması’nın Osmanlı Devleti için önemi ne olmuştur?

 • Cevap: Rus tehlikesi bertaraf edildi.
  Osmanlı ilk kez bir Avrupalı devlet olarak kabul edildi.
  Osmanlı Devleti, devletler genel hak ve hukukundan faydalanma imkanı elde etti.

Osmanlıların çevresindeki denizlere hâkim olması bu bölgedeki ticareti nasıl etkilemiştir?

 • Cevap:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Osmanlı Devleti için donanma neden önemli bir özellik taşımaktadır?

 • Cevap: Deniz gücü sadece askeri anlamda değil, ekonomik ve politik anlamda da üzerinde durulması gereken bir meseledir. Zira, ticaretin en önemli unsuru denizlerdir ve ekonominizin güçlü olması halinde, politik ve diplomatik güç de elde edersiniz. Ekonominin gücüyle teknolojik gelişmelerin hızlandırılmasına ve bilimde de atılım yapmaya olanak sağlarsınız. Bu bakımdan Osmanlı donanmaya önem vermiştir.

Osmanlı ordu teşkilatında ıslahat yapılmasının sebepleri neler olabilir?

 • Cevap: Çünkü gelişen ve yenileşen dünyada Osmanlı ordusu hem modern silahlar bakımından hem de kılık kıyafet yönünden geri kalmıştı. Artık kılıç gücü yerine barutlu ve ateşli silahların gücünün devri başlamıştı. Bu yüzden Osmanlı diğer devletlerle savaşta üstünlük elde etmek ve yıkılmamak için orduda ıslahat yapma gereğini duydu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir