7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bunun için derse katılmaktan çekinmeyin, sık sık düşüncelerinizi ifade edin.Bu yazıyı eğer sıkılmadan buraya kadar okuduysanız, bu işi profesyonel olarak yaklaşmaya gerçekten kararlısınız demektir. Üstelik öğrendiklerinizi hayata geçirmek için sabırsızlanıyorsanız, işin yarısını hallettiniz demektir. Eğer bu konuda daha fazla öneri almak istiyorsanız buyrun buradan yakın.  Ayrıca gitmeden bir selam vermeyi unutmayın. (:

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 2. Ünite Ülkemizde Nüfus Sayfa 36, 37, 38, 39 Nüfusumuzun Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Nüfusumuzun Özellikleri

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

Bir ülke yönetimi için ülkesindeki nüfusu ve özelliklerini niçin önemlidir?

 • Cevap: O ülke yönetiminin geleceğe yönelik yapacağı planlamalar açısından büyük önem arz eder. Çünkü yönetimler nüfus özelliklerine göre geleceği planlarlar. Yapılacak eğitim sağlık altyapı projelerini bu sayılara göre yaparlar.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Yukarıdaki grafikten faydalanarak nüfusumuzun 1945-2016 yılları arasında kaç kat arttığını bulunuz.

 • Cevap: Yaklaşık 4 kat artmıştır.

Ülkemizde nüfus artışının en fazla ve en az olduğu dönemlerin hangi yıllar arasında olduğunu grafiğe bakarak söyleyiniz. Bunda rol oynayan etkenler neler olabilir?

 • Cevap: En az 1927 iken en çok 2016’dır.

Yandaki karikatürler hangi sorunları yansıtmaktadır?

 • Cevap: Çarpık kentleşme
 • Nüfusun yol açtığı sorunlar
 • İşsizlik

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

1935 ve 2016 yılı Türkiye nüfus piramitleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

 • Cevap: Kadın-erkek sayısının yakınlığı
 • Genç nüfustaki artışın gözlemlenmesi
 • Yaşlı nüfusun genel nüfusa oranı

2016 yılı Türkiye nüfus piramidinin tabanının geniş, yukarılara doğru sivri olması nüfusun hangi özelliğini göstermektedir?

 • Cevap: Genç nüfusun fazla olması anlamına gelmektedir. Bu da gelişmekte olan bir ülke olduğumuz anlamına gelmektedir.

1945’ten sonra kadın ve erkek nüfus oranlarında nasıl bir değişim gözlemlenmektedir?

 • Cevap: Genel itibariyle yakınlık göstermektedir. Bunda hem yaşam koşullarının hem de ülkenin genel durumunun etkisi vardır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı

Ülkemizde 1927 ile 2016 yılları arasında çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına göre dağılımında ne tür değişimler olmuştur?

 • Cevap: Eskiden tarım alanındaki kişi sayısı fazla iken bugün hizmet sektöründe çalışan kişi sayısının çok daha fazla arttığını söylemek mümkündür.

Ülkemizde 1985’ten itibaren kent nüfusunun kır nüfusundan daha yüksek olmasının nedenleri neler olabilir?

 • Cevap: Ülke içinde yaşanan iç göçler, Ülkemizdeki iş imkanlarının şehirlerde daha fazla olması, altyapı hizmetlerinin şehirlerdeki uygun ortamının olması.

Ülkemiz nüfusunun özellikleri dikkate alındığında gelecek yıllarda ne tür yatırımların yapılmasını önerirsiniz?

 • Cevap: Genel itibariyle genç nüfus artacağından bu gençler için iş alanlarının açılması bu gençlerin eğitim sağlık gibi konularda daha kaliteli ve iyi hizmet almalarının planlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir