7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Türkçe dersinde başarılı olmak için neler yapılabilir, verimli Türkçe dersi çalışması nasıl olur gibi sorularının yanıtına ulaşmak için yazıyı okuyabilirsiniz. Genellikle küçümsenen, herkesin kolayca yapabileceği düşünülen bir derstir Türkçe. Fakat özellikle son yıllarda yapılan sınavlarda, Türkçe dersine ait soruların zorluk seviyesi yükseldiği için, bu sorulardaki başarı, sınavın genel başarısına büyük oranda etki etmeye başladı.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Kitle İletişimi İle Çok Seslilik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 1. Ünite İletişim ve İnsan İlişkileri Sayfa 18, 19, 20, 21 Kitle İletişimi İle Çok Seslilik Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kitle İletişimi İle Çok Seslilik

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Biraz düşünelim

1. Kitle iletişim deyince aklınıza ne geliyor?

 • Cevap: İnsanlar ve toplumlar arasında iletişimi sağlayan haberleşme araçlarının tümüne denilmektedir. Kitle iletişim halkı ilgilendiren bir konuda toplu şekilde yapılan iletişim yöntemidir. Televizyonlar, radyolar, bilgisayarlar buna örnek verilebilir.

2. Kitle iletişim araçları ve işlevleri neler olabilir?

 • Cevap: Telgraf, telefon, televizyon, bilgisayar, gazete gibi araçlar olabilir.
 • Telefon: Hem haberleşme hem de konuşma aracıdır.
 • Televizyon: Haberleri belgeselleri izleyebiliriz.
 • Gazete: Haberleri okuruz.
 • İnternet: Haberleri hem okur hem de izleriz.

3. Eskiden insanlar iletişim için ne tür yöntem ve araçlar kullanmış olabilirler?

 • Cevap: Eskiden insanlar dumanla iletişim, güvercinle iletişim, mektupla iletişim gibi haberleşme araçlarını daha hızlı ve etkili iletişim için kullanmışlardır.

4. Günümüz dünyasında en etkili ve yaygın kitle iletişim aracı hangisidir?

 • Cevap: İnternettir. Artık bir saniyede bir çok görüntü ve haberi dünyanın herhangi bir yerine iletmek mümkündür. Bundan dolayı en yaygın ve hızlı iletişim aracıdır.

♦ Kitle iletişim araçlarının sizin hayatınızdaki rolü nedir? Kitle iletişim araçlarından en çok hangisini kullanıyorsunuz? Neden?

 • Cevap: Günümüzde sosyal medyayı son sürat takip etmeye çalışan biriyim. Bu çok kolay olmamaktadır. Telefon ve internete ihtiyacım vardır. Her yerden kolaylıkla dünyanın herhangi bir yerindeki olayı ya da haberi takip etme şansı yakalıyorum. Bundan dolayı telefon en sevdiğim iletişim aracımdır.

♦ Dünyada meydana gelen herhangi bir gelişme, en hızlı olarak hangi iletişim aracıyla sizlere ulaşmaktadır?

 • Cevap: İnternet aracılığı ile çok hızlı bir şekilde dünyadaki herhangi bir gelişmeden haberdar olabilmekteyiz.

♦ Atatürk’ün basına verdiği önem hakkında neler düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Atatürk özgür bir basının halkı aydınlatacağı halka doğruları anlatacağını düşündüğü için basına çok önem vermiştir. Ona göre basın mensupları ahlaklı doğrudan vazgeçmeyen ve halkın çıkarları için çalışan insanlar olmalıdırlar.

♦ Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında kitle iletişim açısından ne tür zorluklar yaşanmıştır? Tartışınız.

 • Cevap: Özellikle alt yapı imkanlarının eksikliğinden ötürü kitle iletişim araçları çok yaygınlaşmamıştır. Bu da iletişimde ilk zamanlarda ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olmuştur. Yapılan yatırımlar bu sorunu azaltmıştır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

♦ Günlük hayatımızda Türkçenin doğru kullanımına niçin özen göstermeliyiz?

 • Cevap: Çünkü dilimiz bizim en önemli kültür zenginliğimizdir. Bu zenginliğimizi korumak bizlerin en büyük görevleridir. İnsanlarla doğru iletişim kurabilmek binlerce yıllık kültürümüzü dil aracılığı ile sonraki nesillere aktarmak için Türkçe’nin düzgün kullanılması gerekmektedir.

♦ Medyanın Türkçenin doğru kullanımına gereken önemi verdiğini düşünüyor musunuz? Neden?

 • Cevap: Bazı medya mensuplarının verdiğini düşünsem de genel olarak çok kötü kullandıklarını düşünmekteyim. Özensiz, hassas olmayan bir şekilde kullanmaktadırlar. Ayrıca konuşurken çok yanlışlıklar yapmaktadırlar.

♦ Televizyonda yayınlanan futbol maçında millî takımımız galip gelince neler hissedersiniz?

 • Cevap: Çok mutlu olurum. Çünkü o takım bizleri temsil etmektedir. Ay yıldızlı bayrağı her yerde onurla taşımak zorundadırlar.

♦ Televizyonda, yardıma muhtaç kişiler ile ilgili bir haber izlerken neler hissediyorsunuz? İnsanların böyle durumlarda nasıl davranmasını bekliyorsunuz?

 • Cevap: İnsanların bu tür durumlarda daha şefkatli daha hassas ve daha yardımsever davranmaları gerekmektedir. Çünkü zor durumda kalanlara yardım etmek insanlık görevidir. Bunun için de vicdan sahibi olunmalıdır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

♦ Bazı insanlar niçin çok fazla televizyon izliyor olabilir?

 • Cevap: Çünkü yapacak başka bir şey bulamadıkları için. Kitap okumak yerine ne yazık ki boş boş televizyon izlemeyi tercih etmektedirler.

♦ Siz günde kaç saat televizyon izliyorsunuz?

 • Cevap: Ben günde bazen 3 bazen iki bazen de 4 saat tv izlemekteyim. Ailemi kızdırmadığım ve ödevlerimi yaptığım sürece bu çok sorun olmamaktadır.

♦ Televizyon seyretmediğiniz zaman kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Neden?

 • Cevap: Vaktin bazen geçmediğini sanıyorum. Sanki sihirli bir kutu gibi televizyon.

Günümüzde televizyonun aile ve toplum hayatı üzerinde ne kadar etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Bence çok etkili. O programlarda anlatılan bir çok olaydan bence ailem de etkilenmekte. Haberleri oradan takip etmekte. Kitap okumak yerine tv izlemeyi tercih etmektedirler.

♦ Çok fazla televizyon izlemek ne tür sorunlara neden olabilir? Açıklayınız.

 • Cevap: İnsanları tembelliğe yönlendirir. Bunun yanında sporsuz bir hayat sunar. Bu da obezite hastalığı demektir. Yine insanları toplumdan uzaklaştırır. İnsanları asosyalleştirir.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

♦ “Gezelim Görelim” programının 750 bölümden fazla yayınlanmasının sebebi ne olabilir?

 • Cevap: Çok sevilmesidir. Kaliteli bir program olması ve insanların bu gezi programını keyifle takip etmeleridir.

♦ TRT’nin medya dalında verilen birçok ödülü almasının sebepleri neler olabilir?

 • Cevap: Çünkü kaliteli eserler yayımlamaktadır. Bunun yanında bir çok kültürel etkinliğe ve yapıma ön ayak olmaktadır.

♦ Nitelikli yayıncılık için medyaya düşen görevlere örnek veriniz.

 • Cevap: Medya tarafsız olmalı.
 • Kaliteli ekiplerle çalışmalı.
 • İnsanları bilgilendirici yayınlar yapmalı
 • Kimseden emir almamalıdır.

♦ Sizler herhangi bir yayın kuruluşuna e-posta veya mektup yazmış olsaydınız yayınlar konusunda ne gibi istekleriniz olurdu?

 • Cevap: Çocuklar için daha çok kültür ver yarışma programı yayımlamalarını isterdim
 • Bir de daha çok sinema filmi yayımlamalarını isterdim.

♦ Televizyonlarda ne tür yayınların olmasını veya artırılmasını isterdiniz?

 • Cevap: Genel olarak eğlenceli yarışmaların ve doğa ile ilgili belgesellerin artmasını isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir