6. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 209

İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin bu yıl okudukları Türkçe Çalışma Kitabının MEB yayınları için cevapları bu sayfaya izler için ekledik. Genelde  40 dakika çalışma 10 dakika mola şeklinde olmalı… Kendinize çalışma ortamı hazırlayın Ders çalışma için sürekli çalışabileceğiniz bir ortam olmalıdır. Ortamda dikkati dağıtacak eşyalardan uzak olmalıdır. Ortamın sıcaklığı, ışığı ve havalandırmasına dikkat ediniz. Çalışırken dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin Uygun çalışma ortamı sağlandıktan sonra ders çalışmanıza tam bir konsantrasyon içinde başlayın ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun. Planlı çalışma alışkanlığı kazanın.

Sayfaların cevapları çözüldükçe içeriklerimizi güncelliyoruz yani bugün bakıp da göremediğiniz sayfa yarın eklenmiş olabilir. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. İyi dersler…

Sayfanın Cevapları:

. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Cevapları

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 7. Tema Bilim ve Teknoloji Sayfa 209, 210, 211 Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

DENİZLER ALTINDA YİRMİ BİN FERSAH

1. ETKİNLİK 

“Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” metnini not alarak dinleyiniz.

 • Cevap: 1866 yılında esrarengiz bir deniz canavarı olduğu düşünülen bir cisim okyanusta korku salmaktadır. Buna çözüm olarak Amerikan hükümeti konuyu araştırmak ve cismi ele geçirmek amacıyla bir grup profesyoneli görevlendirir. Kaptan Farragut (Faragut), Profesör Pierre Aronnax (Piyer Aronaks), sadık hizmetkârı Konsey ve Kanadalı bir mızrak atıcısı olan Nedd Land (Ned Land), canavarın izini sürmek için Abraham Lincoln adlı savaş gemisinde bir araya gelirler. Canavarı takip böylece başlamış olur. Bir süre olaysız devam eden yolculuk Nedd Land’ın (Ned Land) sesiyle hareketlenir.)

2. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metnin yazarı Jules Vern’e eserleriyle birçok buluşa ilham kaynağı olmuştur. Romanın yazılmasından 25 yıl sonra ilk denizaltı icat edilmiş ve buna “Nautilus” adı verilmiştir.
Sizce günümüzdeki bilim kurgu kitapları geleceğin teknolojisini şekillendirir mi? Düşüncelerinizi yazınız.

 • Cevap: Evet şekillendirir. Bilim kurgu kitaplarındaki hayal edilenler bir gün gerçekleşebilir.

3. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metınde herkes tarafından canavar sanılan Kaptan Nemo’nun icadı “Nautılus” adlı denizaltıyı zihninizde tasarlayarak çizip boyayınız.

 • Cevap

4. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metnin hikâye haritasını çıkarınız.

 • Cevap:

Metnin Konusu= Nautılus adlı denizaltısıyla seyahat eden Kaptan Nemo ve denizaltıya misafir olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın macerları

Yer=Nautılus denizaltısı

Zaman=1868

Metinde Anlatılan olay= Pierre Aronnax  ve  ekibinin canavar sanılan “Nautılus” adlı gemiyi yakalamaya çalışmaları. Bunun sonunda Nautilusun kaptanı Nemo’ya esir düşmeleri ve gemide birçok icada şahit olmaları

Kişiler ve Özellikleri=

 • Kaptan Nemo: Nautılus adındaki denizaltı gemisinin kaptanı esrarengiz biri. Kardaki hayatında baskıdan, hürriyet uğruna denize açılır.
 • Pierre Aronnax: Kırk yaşlarında bir Fransız bilim adamı.
 • Canseil: Aronnax’ın Uşsağı; kolay heyecanlanmayan cesur ve sadık biri.
 • Nedd Land: Kanadalı bir mızrakçı, İşinde usta ve sinirli biri.
 • Kaptan Forragut: Amerika Abraham Lincoin adlı geminin kaptanı.

5. ETKİNLİK 

Sosyal medyadaki kişisel bilgilerimizi yeterince koruyabiliyor muyuz? Bu bilgilere başkaları ulaşabilir mi? Arkadaşlarınızla tartışınız, tartışmanın sonuçlarını noktalı yerlere yazınız.

 • Cevap: Hayır yeterince koruyamıyoruz. Ne kadar ev adresimizi telefon numaramızı yazmasak ta bir çok fotoğrafımızı paylaşıyoruz  ve Gittiğimiz yerleri mekan olarak belirtiyoruz fotoğraf paylaştığımız zamanda etiket yapıyoruz ve bu sayede birçok insan bizim nerede ne yaptığımızı öğrenebiliyor.

6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde kullanılan edat, bağlaç ve ünlemlerin altını çizerek türünü örnekteki gibi yazınız.

 • Cevap:

Bizi yanına çekti ve birlikte oturduk.= BAĞLAÇ
Heeeey! İşte aradığımız şey orada!= ÜNLEM
Tutunmaya bile fırsatım olmadan,= EDAT
kendimi okyanusun soğuk suları arasında buldum.= EDAT
Nedd Land’ın sesini duyar gibi olduk.= EDAT
Sesin geldiği yöne doğru yüzmeye başladık.= EDAT
Gemide kalabileceğimizi ancak=  BAĞLAÇ
onun emirlerine uymamız gerektiğini söyledi.=
Peki size hangi isimle hitap edeceğiz, diye sordum.= EDAT

İmdaaat! diye bağırdım.= ÜNLEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir