6. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 208

İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin bu yıl okudukları Türkçe Çalışma Kitabının MEB yayınları için cevapları bu sayfaya izler için ekledik. Ders çalışırken, ödev yaparken, sınavlara hazırlanırken belirli bir hedef doğrultusunda yol almalısınız. amaç belirlemek, ders çalışma isteğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez…
Çok çalışmak, verimli çalışmak değildir Ders çalışmak için zamanınızı iyi kullanmak çok önemlidir. Uzun süreli değil daha çok kendinizi derse veriyorsanız, motivasyonunuz devam ediyorsa verimli çalışıyorsunuz anlamına gelmektedir.

Sayfaların cevapları çözüldükçe içeriklerimizi güncelliyoruz yani bugün bakıp da göremediğiniz sayfa yarın eklenmiş olabilir. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. İyi dersler…

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Mazhar Osman Uzman Cevapları

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 7. Tema Bilim ve Teknoloji Sayfa 204, 205, 206, 207, 208 Mazhar Osman Uzman Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

MAZHAR OSMAN UZMAN

1. ETKİNLİK 

Metinde geçen kelimelerin bazı harfleri aşağıda verilmiştir. Bu kelimeleri örnekteki gibi tamamlayarak anlamlarıyla eşleştiriniz.

Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan.
Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi
etmeyle uğraşan uzmanlık dalı. y Askerlerintoplu olaraK bar,nd,Kları yap,lar UMM.
İnce bir zar içindeki protoplazma ve çekirdekten oluşmuş, bir organizmanın yapı ve görev bakımlarından en küçük birliği, göze.
Topluluğa bir konuda bilgi vermek amacıyla yapılan konuşma.
Son, sonunda.
Yükseköğretim kuruluşlarında en üst aşamada olan öğretim üyesi.
Aynı çağda yaşayan, çağcıl, asri, muasır.
Bir hastaneyi yönetmekle görevlendirilen hekim, başdoktor.
Organizmada hastalığa yol açan bir mikrobun genel veya yerel gelişmesi, yayılması.

2. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metinde Mazhar Osman, Türk tip tarihi açısından hangi çalışmaları yaparak topluma faydalı bir bilim insanı olmuştur?

  • Cevap: Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı. y Askerlerintoplu olaraK bar,nd,Kları yap,lar UMM. İnce bir zar içindeki protoplazma ve çekirdekten oluşmuş, bir organizmanın yapı ve görev bakımlarından en küçük birliği, göze.

3. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metinden ve daha önceki bilgilerinizden hareketle biyografi türünün özelliklerini örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap: Yaşamı yazılan kişinin kendisi tarafından değil onunla araştırma yapan bilgi ve belgelere ulaşan veya onun yaşamına tanıklık etmiş kişiler tarafından kaleme alınır.Tarafsız ve gerçekçi olunmalıdır. Bilgi,belge tanıklara ve kanıtlara dayanılmalıdır. Kronolojik sıra izlenebilir.

4. ETKİNLİK 

Metinden alınan aşağıdaki cümlelerden gerekçelerle ve kanıtlarla desteklenebilen görüşleri örnekteki gibi işaretleyiniz.

Mazhar Osman 1884’te bugün Yunanistan topraklarında bulunan Dedeağaç’ın Sofular kötünde doğdu.
Bu iyi kalpli doktor sadece hastanedekilere değil sokaktaki zavallı akıl hastalarına da el uzattı.
Mazhar Osman’a Bakırköy’de artık kullanılmayan Reşadiye Kışlası’nı hastane yeri olarak verdiler.
Okuldan 1904 yılında doktor yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.
Mazhar Osman geniş bir hastaneye taşınmak istiyordu.
Mazhar Osman, ilk ve ortaokulu Kırklareli’ de okudu.

  • Cevap

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde verilen altı çizili zamirlerin (adılların) hangi amaçla kullanıldığını bularak örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap:

6. ETKİNLİK 

Bilim, sanat ya da spor alanında yaptığı çalışmalarla adını duyurmuş başarılı bir ismi araştırarak biyografisini yazınız. Biyografinizi araştırdığınız kişinin fotoğrafıyla destekleyiniz ve kısa bir sunum yapınız.

  • CevapAZİZ SANCAR

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiş. Babası Abdülgani, annesi Meryem Sancar’dır. Çiftçilikle geçinen sekiz çocuklu orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğudur. İki tane de üvey kardeşi vardır. Aile çok kalabalık olmasına rağmen çocuklarının okutmak için elinden geleni yapmıştır. Hatta 7 yaşına kadar tek ayakkabı ile sadece okula giderek yaşamıştır. Abisi Kenan (TSK da generalliğe kadar çıkmıştır.) Aziz’e 5 yaşında okuma yazma öğretmiş ve yaşıtlarında önce okula başlamıştır. Çocukluğunun büyük bir kısmını meyve bahçelerinde ve keçilere çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Savur ve Mardin’de tamamlamıştır.

Üniversiteye Gitmeye Karar Verir

Aziz Sancar bu yıllarda futbol oynamaya da başlamış lise takımının kaleciliğini yapmıştır. Hatta Genç Milli Takım seçmelerine çağrılmıştır. Ama lise son sınıfta iken futbolcu olma isteğinden vazgeçip üniversite okumaya karar veren Sancar, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. 1969 yılında birincilikle doktor olmuştur. İki yıl memleketi Savur’da bir sağlık ocağında çalışmıştır.

Amerika’ya Gidiyor

Aziz Sancar, NATO-TÜBİTAK bursu ile öğrenim için Amerika’ya gitmiştir. John Hopkins Üniversitesi ve ardından ise Dallas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını 1977 yılında tamamlamıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmıştır. Burada DNA onarımı üzerine çalışmalar yaparak Doçentlik tezini tamamlamıştır.

Hala North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

“6. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 208” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir