6. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 179

İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin bu yıl okudukları Türkçe Çalışma Kitabının MEB yayınları için cevapları bu sayfaya izler için ekledik. Özellikle denemelerde düşük netler gelince öğrenci milleti olarak hırs yapmaktansa dersleri boşluyor kısacası işin kolayına kaçıyoruz.Bu durum zincirleme yaparak diğer denemelerde de düşüşe geçmemizi ve en son ciddi olarak çalışmayı bırakmamıza kadar gidebiliyor. Bu yüzden denemelerden sonra “daha çok çalışmanız” gerektiğini kendinize sürekli hatırlatın. Dersin başına oturduğunuz en basit hali ile sınıfınızda sizden daha iyi olan kişileri hedefleyin yada puan hedefleyin. Bunun doğrultusunda çalışın.Sınav sürecinde pes etmek yolun sonu demek unutmayın.Ayırca bir deneme bakarak moral bozmayın çünkü denemelerin zorluk seviyeleri var ve denemelerin yapılma amacı eksik konularınızı tespit etmek. Sizde eksikliklerinizi tespit ederek onların üzerine yoğunlaşın.

Sayfaların cevapları çözüldükçe içeriklerimizi güncelliyoruz yani bugün bakıp da göremediğiniz sayfa yarın eklenmiş olabilir. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. İyi dersler…

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı İhtiyar Çilingir Cevapları

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 6. Tema Sanat ve Toplum Sayfa 179, 180, 181, 182 İhtiyar Çilingir Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

İHTİYAR ÇİLİNGİR

1. ETKİNLİK 

Aşağıda dinlediğiniz metinden kelimeler verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını, dinleme sırasında tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu öğretmeninizle birlikte kontrol ettikten sonra aşağıya yazınız.

  • Cevap:

körük: Ateşi canlandırmak için kullanılan ve açılıp kapandıkça içindeki havayı üfleyen araç.
muntazam: Düzgün, derli toplu, düzenli.
ihtimam: Özen göstermek, dikkatle davranmak.
kanaat: Elindekiyle yetinme durumu, yeter bulma, kanıklık.
feragat: Hakkından kendi isteğiyle vazgeçme.

2. ETKİNLİK 

Metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Cevap:

Yardımcı Düşünce: Sanata saygı duyulmalıdır.

Ana Düşünce: Sanat aşkı paradan önemlidir.

Yardımcı Düşünce: Her işi ustası yapılmalıdır.

3. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz “İhtiyar Çilingir” metnini oluş sırasına göre özetleyiniz.

  • Cevap: Çilingirin dükkanına genç bir müşteri gelir. Çilingirden, elindeki değneğe halka takmasını ister. Çilingir, bu halkayla hayvanlara eziyet edeceğini bilerek bu işten pek hoşlanmaz fakat yine de müşterinin isteğini yapmaya başlar. Müşteri, değneğin yanına bir halka daha takmasını söyler. Çilingir, usülün böyle olmadığını, olmayacak bir iş istediğini söyler. Adam ısrar eder, para teklif eder. Çilingir, bu teklife kızar. “Biz para aşığı değiliz.” diyerek müşteriyi dükkanından kovar.

4. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz “İhtiyar Çilingir” adlı metinde gencin demirci ustasına karşı tutumunu sanata ve emeğe saygı açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Gencin demirci ustasına karşı saygısı ve emeğe karşıda  saygısı yoktur. Eğer her ikisine de saygısı olsaydı bu davranışları sergilemezdi. Bu hayatta her şey para değildir. Eğer bir şeyleri başarabiliyorsak onda çok fazla emeğimiz vardır. Her ne olursa olsun bu tür davranışlar sergilememeliyiz. Çünkü insanlar bir şeyleri başarırken, yaparken ne zorluklarla ne sıkıntılarla yapıyorlardır. Emeğe saygısı olmayanın kendisine de saygısı olmaz ve hayatta hiç sevilip sayılmaz bence.

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerdeki kaynaştırma harflerini bularak noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

1. Yaşlı adamın bütün hikâyesini dinlemiştim.= s, n
2. Boğaz’ın büyüsüne hepimiz kapıldık.=s, n
3. Suyun sesini ta uzaktan duyuyorduk.=y, n
4. Dinleyici kitlesi eğitimli kimselerdi=y, n

6. ETKİNLİK 

a) Aşağıdaki sanatçının yaşamıyla ilgili yazıyı okuyunuz ve fotoğrafları inceleyiniz.

Tasha Tudor, bir illüstrator. Aynı zamanda yazar. 100’ü aşkın çocuk kitabının çizimlerini yapmış, ışıklı, mutlu anlarla dolu kitaplar yazmış. Tasha Tudor ömrünün sonuna dek bir köy evinde yaşamış; çocukları, kedisi, köpeği, meşhur bahçesi, çiçekleri, tavukları ve kuşları ile. Örüyor, dikiyor, süt sağıyor, sebze yetiştiriyor, yazıyor, çiziyor mumunu bile kendi yapıyor. Isıtma sistemi yok, şömine, soba ve kuzine var. Duruşunun mütevaziliği, güvercinle, kediyle, keçi ve tavukla muhabbeti, hiçbir derdi yok yaratılmışla, bilakis muhabbet kurmuş onlarla. Yüzünden, duruşundan, ifadesinden huzur akıyor ve yumuşaklık. Artık hepten inanıyorum; dünyayı ve dünyanın kaynaklarını tüketmeyen, tabiatla iç içe, doğallığın içinde olan, sanatla uğraşan insanın tabiatı da yumuşuyor, hali başkalaşıyor. Hele bir de dünyaya katkı sağlıyorsa bu insanlar modern zamanların erenleri/bilgeleri gibi oluyorlar. Samet Aksuoğlu gibi. Tasha Tudor’un hiçbir kaygısı yok, büyük büyük işlerde gözü yok, ne şehirlerde ne de modernitenin süper konforunda… Yüzünden yayılan sıcaklık ve bu sıcaklığın, samimiyetin, huzur saçan cazibenin sebepsiz olmadığını, sonuçta içeride ne varsa dışarıya da onun yansıyacağının kanıtı olan şu canım sözleri unutulacak gibi değil: “Şimdide bulunamayacak hiçbir huzur yoktur. Hayat başarabileceğimiz her şeyi yapacak kadar uzun değildir, ama yaşamak büyük ayrıcalıktır.” Hep şunu hissediyorum: Doğayla olan, yaratılana özenli davranan, toprakla samimiyetle haşır neşir olan, sanatla ilgilenen insan, hakiki insan oluyor vesselam…

b) Yazı ve fotoğraflarla ilgili duygu, düşünce, hayal ve izlenimlerinizi istediğiniz türde (hikâye, deneme, masal…) yazınız.

  • Cevap:

 

“6. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 179” için 5 yorum

  1. ben bu siteye çok teşekkür ederim bir kaç kusur vardı ama ödevlerime çok yardımcı oldu bu siteyi kuran kişilere çok teşekkür ediyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir