6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Yayınları Sayfa 240

Değerli öğrencilerimiz Tuna yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Günlük ve haftalık planlar yapmalı ve ders çalışma süreleri bu planlara sadık kalarak devam etmelisiniz. Bunun sayesinde zamanı etkili ve verimli kullanmış olursunuz. Sevmediğiniz ders yoktur çalışmadığınız ders vardır. Ümitsizliğe kapılıp çalışmaktan vazgeçmek en büyük hatalardan biridir. Başarısızlıktan başarı doğar.  İnsan bilmediğinden korkar. Ne kadar çalışırsan o kadar öğrenirsin. Çalışmanızı sık sık bölmeyin Ders çalışma için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri çalışmaya başlamadan hazırlayın ki ara vermeyiniz. Dikkatiniz dağılmaya başladığında on dakikalık molalar verebilirsiniz.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Tuna Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı

A) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Küre şeklinde olmasına rağmen Ay’ın günden güne şekil değiştiriyormuş gibi görülmesinin nedeni nedir?
2. Ay’ın evreleri nelerdir? Yeni ay evresinde Ay görülmez. Buna iki neden yazınız.
3. Aşağıda verilen Ay’ın evrelerinin şekilleri ile bu evrelerin adlarını eşleştiriniz.
1. Yeni ay
2. Dolunay
3. Son dördün
4. İlk dördün

B) Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

1. Ay’ın gökyüzünde değişik şekillerde görülmesinde en etkili neden aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ay’ın kendi etrafında dönmesi
B) Ay’ın Dünya etrafında dolanması
C) Ay’ın hep aynı yüzünün Dünya’ya dönük olması
D) Dünya’nın kendi etrafında dönmesi

2. Yeni ay evresinden yaklaşık 15 gün sonra görülen evre aşağıdakilerden hangisidir?
A) Dolunay B) İlk dördün C) Son dördün D) Yeni ay

3. Öğretmen, öğrencilere “Ay’ın evrelerini gözlemleyiniz.” konulu bir proje ödevi verdi. Mert de farklı günlerde aşağıdaki resimleri çizdi. Mert’in çizdiği resimlerde Ay’ın evreleri, aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir? (Resimlerin sol alt köşesindeki çizimler Ay’ın Dünya’dan görünüşünü temsil etmektedir.)

  • Cevap

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir