6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Yayınları Sayfa 218

Değerli öğrencilerimiz Tuna yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Olumlu ve sürdürülebilir bir okul iklimi için ihtiyaç duyabileceğimiz bakış açılarını sıralamaya devam edelim. Geleneksel eğitim anlayışındaki okullarda çoğu zaman eğitim sürecinde söylenenler önemlidir ama bu söylenenlerin yetişkinler tarafından davranışlara dönüştürülerek, onların çocuklara örnek olması gibi bir kaygı yoktur. Davranışlarla söylenenler arasındaki çelişki çok dikkate alınmaz. Genelde “Hocanın dediğini dinle gittiği yoldan gitme” anlayışı vardır. Ağzında sigarayla sigaranın zararlarını anlatan veliler, kendisi bağırarak bana bağıramazsın diyen babalar, eleştiri önemlidir diyen ama eleştiriye tahammülü olmayan öğretmenler vs.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Tuna Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 218 Cevabı

2. Elektrik enerjisinin iletilmesiyle ilgili olarak öğrencilerin ifadelerinin doğru mu, yanlış mı olduğuna karar veriniz. İfadelerin neden doğru ya da yanlış olduğunu nedenleriyle birlikte noktalı yerlere yazınız. 

Cevap:

  • Bence Çağrı doğru söylüyor. Çünkü direnç ile parlaklık ters orantıdır. A ile doğru orantıdır.
  • Bence Sibel yanlış söylüyor. Çünkü telin cinsi direnci etkiler.
  • Bence Simge yanlış söylüyor. Çünkü uzunluk ile direnç doğru orantıdır. Direnç arttıkça parlaklık azalır.

3. Aşağıdaki devrelerde ampul ve piller özdeştir. Bu devrelere dirençölçerlerle direnci ölçülen iletken teller bağlanıyor. A devresindeki ampulün çok parlak, B devresindeki ampulün parlak, C devresindeki ampulün ise az parlak ışık verdiği gözlemleniyor. Buna göre, direnci ölçülen iletken tellerin hangi devrelerde kullanıldığını belirleyerek dirençöl- çerle devreleri eşleştiriniz.

  • Cevap

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir