6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Dörtel Yayınları Sayfa 26

Değerli öğrencilerimiz Dörtel yayınları 6. Sınıf Din Kültürü ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Türkçe dersinin diğer derslerdeki başarımızı arttırma konusundaki önemine değinmeden, bu dersi gerçekten başarmanın altın kurallarını maddeler hâlinde sıralayarak açıklamaya çalışacağım: 1) İyi bir okur olmalısınız.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Dörtel Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

6. Sınıf Dörtel Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı 

1. Namaz ibadetinin önemini ifade eden bir ayet ve bir hadis öğrenip bunları defterinize yazınız.

 • CevapAyet; (Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.(Ankebut Suresi 45)
  Hadis: Namaz dinin direğidir.

2. Gusül, teyemmüm, ezan ve kamet kavramlarının anlamlarını araştırınız.

 • Cevap:
 • Gusül; Bütün bedenin, hiçbir tarafında iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması demektir.
  Teyemmüm; Abdest ya da boy abdesti almak için su bulunmadığı veya bulunup da kullanma imkanı olmadığı durumlarda, niyet edilerek temiz toprak veya toprak cinsinden bir şeye elleri sürüp yüzü ve kolları meshetmektir.
  Ezan; Farz namazlarının vaktinin girdiğini belli sözlerle ve özel bir şekilde ilan etmek, bildirmek demektir.
  Kamet; Farz namazlardan önce, namazın başladığını bildiren ve ezan lafızlarına benzeyen sözlerdir.

3. Abdestin niçin ve nasıl alındığını aile büyüklerinizle konuşup öğreniniz.

 • Cevap:Abdest bazı ibadetleri yapabilmek için emredildiği için yapılan bir temizlik çeşididir. Abdest şu şekilde alınır;Mümkünse kıbleye dönülür, yüksek bir yere oturulur. Eûzü ve Besmele çekilir.Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek niyet edilir. Ağza üç defa su verilir ve ağız boşaltılır. Ardından yüzümüz üç defa yıkanır.
  Sonra dirseklerle beraber önce sağ sonra sol kol yıkanır. Başın dörtte biri meshedilir. Kulaklar Yıkanır. Son olarak sol elle önce sağ ayak sora sol ayak yıkanır. Abdestten sonra da dua edilir.

4. Namazın dışındaki farzların neler olduğunu ilmihâl kitaplarından araştırınız ve defterinize yazınız.

 • Cevap:Namazın dışındaki farzlar şunlardır;

  1. Hadesten taharet:
  2. Necasetten taharet:
  3. Setr-i avret:
  4. İstikbal-i kıble:
  5. Vakit:
  6. Niyet:

5. Bayram namazının dinî hükmünü, ne zaman, nasıl ve kaç rekât kılındığını araştırınız.

 • Cevap:

  Bayram namazının hükmü vaciptir. Kurban ve Ramazan Bayramının ilk günü güneş doğduktan 45-50 dakika sonra kıılınır. Bayram namazı iki rekat kılınır. Bayram namazının kılınışı şöyledir;

  1) Öncelikle niyet edilir “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama”
  2) İmam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
  3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
  Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
  ikinci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.
  Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
  4) Bundan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla