5. Sınıf MEB Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 230

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Türkçe Çalışma kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır. Zamanınızı geri getiremezsiniz çünkü. Çalışmalarınızdan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli ve yeterli kaloriyi alacak şekilde yapmalısınız.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Reçete Cevapları

5. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Doğa ve Evren Sayfa 228, 229, 230, 231, 232, 233 Reçete Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları  

REÇETE METNİ

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Doğada vakit geçirmeyi sever misiniz? En son ne zaman doğada vakit geçirdiniz? Anlatınız.

 • Cevap: Severim. Geçen hafta pikniğe gitmiştim.

2. Günümüzde doğa ve insan ilişkisi nasıldır? Açıklayınız.

 • Cevap: Günümüzde insanoğlu ne yazık ki doğayı sadece kendi çıkarı için kullanıyor. Onu kirletiyor ormanları yakıyor kesiyor. Oysa aslında bilmediği bu şekilde kendi sonunu da hazırladığıdır.

3. Teknolojinin doğaya ve insan hayatına etkileri nelerdir?

 • Cevap: Bir yandan olumlu bir yandan da zararlı yanları vardır. Mesela insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da nükleer azalar gibi doğayı yok etmektedir. Burada önemli olan teknolojinin güvenli ve faydalı amaçlar uğruna kullanılmasıdır.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230 Cevabı

1. ETKİNLİK

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Bu kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ediniz. Sonra kelimelerin anlamlarını sözlükten bularak yazınız ve kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Cevap:

Şırıltı

Tahminim: Akan dere sesi.

Sözlük Anlamı: akan ya da dökülen suyun çıkardığı, genellikle sürekli ve tatlı ses.

Cümlem: Ormandan bir şırıltı sesi geliyordu.

***************
Safra

Tahminim: Midede bir bölüm.

Sözlük Anlamı:karaciğerin salgıladığı, sarı renkli ve acı sıvı

Cümlem: Safra kesem yırtılmış.

***************
Oğlak 

Tahminim: Bir burç adı.

Sözlük Anlamı: keçi yavrusu Burçlar Kuşağı üzerinde Yay ile Kova arasında yer alan burç.

Cümlem: Oğlak burcuymuş.

***************
Katmerli

Tahminim: KAT BE KAT.

Sözlük Anlamı: katmeri1 olan, kat kat durumda bulunan

Cümlem: Katmerli bir iş aldık.

***************
Kainat

Tahminim: Dünyanın da içinde olduğu yer.

Sözlük Anlamı:sonsuz uzay ve uzay içindeki gök varlıklarının tümü

Cümlem: Kainat güzeli seçilmiş.

***************
Zikir 

Tahminim: Fikir üretmek

Sözlük Anlamı: sözünü etme, söyleme, anma

Cümlem: Zikir toplantıları yapılmış.

***************

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 231 Cevabı

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Mevsimlere göre hazırlıklar nasıl yapılır? Sizin çevrenizde de mevsimlere göre hazırlıklar yapılır mı?

 • Cevap:  Mesela “sobalarımızı ve turşularımızı kurarız, babam kömür alır, annem hırka örer. Yaz geldiğinde ise kışlıkları dolaba kaldırırız. Yazlık rahat elbiselerimizi çıkarırız.

2. Metinde geçen “Şöööyle ufka doğru bakınız, ‘ufuk turu’ denilen şey ne imiş anlayınız.” cümlesinde yazarın bahsettiği “ufuk turu” ne demektir?

 • Cevap: Tepeden aşağılara doğru içinizde bir hafiflik, ineceksiniz. Safralarınızdan, balgamlarınızdan, içinizin düğümlerinden, karabasanlarından kurtulacaksınız. Bir çoban çocuğuna, birkaç oğlak yavrusuna rastlayacaksınız. Ne yapın edin taze sağılmış keçi sütü de içiverin. Ihlamur, papatya, hatmi, ada çayı toplayıp kurutun. Kışın karlı günlerinde buğusu tüte tüte, pencere kenarına oturup bunlardan yapılan çayı içersiniz. İşte yazarın anlattığı ufuk turu budur.

3. Yazara göre metinde, doğada vakit geçirildiği takdirde insanın içindeki tüm dertlerden ve sıkıntılardan kurtulacağı anlatılmaktadır. Yazarın bu düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

 • Cevap: Evet katılıyorum.Çünkü insan doğada huzur bulur. Canlanır. Yenilenir. Tazelenir. Çünkü doğa tertemizdir oksijen oldur. Buralarda yetişen sebzeler doğaldır organiktir. Bunun için insan doğada sağlık bulur.

4. Yazarın, insanın kendisini yenilemesi için verdiği reçeteyi kısaca anlatınız.

 • Cevap: Kırlara çıkınız, kuzukulağı, yemlik, madımak toplayınız. Bunlar tuzlanıp yenildiği gibi, lapası, çorbası yapılan otlardandır. Mahalline göre daha bir sürü çeşidi vardır, ebegümeci dahi bunlardandır. Doğayı izleyiniz, doğada vakit geçiriniz diyor.

5. Metinde geçen “maneviyat gıdaları” sözünü yorumlayınız.

 • Cevap: İnsan sadece fiziki olarak aç kalmaz. Ruhu da aç kalabilir. Ruhunu doyuracak gıdalar da bellidir. Kimi sanat der. Kimi müzik der. Kimisi de aşk der. İşte maneviyat gıdaları diyerek yazarın bahsettiği şey ruhu doyuran gıdalardır.

3. ETKİNLİK

Aşağıda metinden alınan eş ve zıt anlamlı kelimeler karışık olarak verilmiştir. Kelimeleri karşılarındaki anlamlar ile eşleştiriniz.

 • Cevap:

4. ETKİNLİK

Barış Manço’nun “Nane Limon Kabuğu” şarkısını dinleyiniz. Daha sonra aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Nane Limon Kabuğu” şarkısında geçen tarifte neler bulunduğunu yazınız.

 • Cevap: Bir tutam zencefil otu biraz tarçın biraz daha limon çiçeği hepsini karıştırarak içmemizi ve gripten kurtulabileceğimizi anlatmıştır.

“Nane Limon Kabuğu” şarkısıyla “Reçete” metni arasında nasıl bir benzerlik vardır?

 • Cevap: İkisi de doğal yollardan toplanacak gıdaların kullanılmasını hastalıkları doğal yöntemlerle yenmenin daha akıllıca olacağından bahsetmektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 232 Cevabı

5. ETKİNLİK

Yazar, tabiatın baharda yenilenmesi gibi insanın da yenilenmek için bir reçeteye ihtiyacı olduğunu anlatmaktadır. Yazarın bu görüşüne katılıp katılmadığınızı yazarın reçetesinden alıntılar yaparak ve örnekler vererek önce sözlü olarak yorumlayınız. Daha sonra yorumunuzu aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap:  Katılıyorum. Çünkü doğa insanı yeniler. Doğanın sunduğu reçeteler basittir. Doğal ve sağlıklı beslen. Spor yap. Zararlı alışkanlıklardan uzak dur. Doğanın huzur ortamında huzur bul. Bu şekildeki reçeteyi uygularsan huzur bulursun yoksa hayatının geri kalanında sadece üzüntü çeker genç yaşta sağlığını kaybedersin.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde koyu yazılan kelimelerdeki ses olaylarını ilgili yerlere yazınız.

 • Cevap:

( Ünsüz benzeşmesi) İlk mektepte okuduk, biliyoruz.

(Ünlü daralması) Şimdi hâlâ okutuluyor mu bilmiyorum; mesela “sobalarımızı ve turşularımızı kurarız, babam kömür alır, annem hırka örer vb.” diye.

(Birleşik kelime) Kırlara çıkınız, kuzukulağı, yemlik, madımak toplayınız.

(Ünlü düşmesi) Şöööyle ufka doğru bakınız, “ufuk turu” denilen şey ne imiş anlayınız.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 233 Cevabı

7. ETKİNLİK

Aşağıda serim (giriş) bölümü verilen hikâyeyi tamamlayınız. Hikâyenize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Arkadaşlarımla birlikte piknik yapmaya gelmiştim. Burası yemyeşil ağaçların, renk renk çiçeklerin bulunduğu bir yerdi. Etrafı şöyle bir inceledim. Ne güzeldi burası. Doğaldı… Havası tertemizdi.

 • Cevap: Ama biraz daha gidince bir de ne göreyim! Ne yazık ki her yere çöp atılmıştı. O an çok sinirlendim. Dedim ki kendi kendime insanoğlu ne kadar acımasız. Böyle güzelim bir cenneti bile hemen kirletebiliyor. Sonra aldım elime poşeti başladım her yeri temizlemeye. Kötü insanlar varsa iyi insanlar vazgeçmemeli diyerek bir güzel temizledim her yeri.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Yağış türlerini ve yağış türlerinin nasıl oluştuğunu araştırınız. 

 • Cevap:
  Oluşum Şekillerine Göre Yağış Türleri
  • Konveksiyonel (Yükselim) Yağışlar.
  • Cephe Yağışları
  • Orografik Yağışlar.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla