5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 78

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Fakat Türkçe dersi nasıl çalışılır öğrendiğiniz takdirde artık derste zorluk çekmeden öğrenecek ve sorularda takılı kalmayacaksınız. Hem bireysel çalışma hem de ders ortamında dersi iyi kavrama Türkçe Dersini kısa süre içerisinde en iyi şekilde anlamanıza da yardımcı olacaktır. Türkçe dersinde konular işlenmeye başlanırken ilk öncellikle karmaşık konulardan değil basit konulardan yola çıkılması gerekmektedir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Sayfa 78 Bilim İnsanlarının Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bilim insanlarının Özellikleri

Bilimsel ve teknolojik çalışmalar çok büyük emek harcanarak yapılır. Bu çalışmaları yapan bilgin­lerin ve bilim insanlarının bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Buluş yapanlar ve bilim insanları merak­lıdırlar; çevrelerinde, dünyada ya da uzayda olan bitenleri merak edip araştırırlar. İnsanlara ve topluma yararlı olmak için çalışmalarda bulunurlar. Her şeyi sorgularlar ve kuşkucudurlar. Hiçbir şeyi sorgula­madan kabul etmezler. Yaratıcı düşünme becerisine sahiptirler ve hayal güçleri geniştir. Gözlem ve de­ney yaparak çalışmalarını yürütürler. Gözlem ve deneyle ulaştıkları bilginin doğruluğunu kabul ederler. Gözlem ve deneyle doğrulanmayan bilgileri reddederler. Başarısız olduklarında yılmazlar; cesurca ve sabırla çalışmalarını sürdürürler. Kutularda bazı bilim insanlarının çalışmaları verilmiştir. Bu bilgilerden yararlanarak bilim insanlarının özelliklerini ilgili yerlere yazınız.

EDİSON

Edison, ampulü icat edebilmek için çok uzun süre binlerce başarısız deneme yaptı. So­nunda uzun uğraşlar sonucu ampulü insanlığın hizmetine sundu.

  • Edison’un özellikleri  Edison sabırlı, çalışkan, azimli,dikkatli, çok okuyan araştırmayı seven bir insandır.

KAŞGARLI MAHMUT

Kaşgarlı Mahmut, çok uzun süre Türk top­luluklarını gezdi, Türk diliyle ilgili araştırmalar yaptı. Tarihteki ilk Türkçe sözlük olan Divânü Lügâti’tTürk’ü kaleme aldı.

  • Kaşgarlı Mahmut’un özellikleri  Gezmeyi seven, araştıran, dil bilinci olan bir insandır.

GALİLEO

Galileo, ilk kez teleskopla Ay’ı, Jüpiter’in uydularını inceledi. Dünya’nın, Güneş’in etra­fında döndüğünü savundu. Bu görüşünden do­layı yargılandı.

  • Galileo’nun Özellikleri  İncelemeye meraklı, okumayı seven, kendini geliştiren biri. 

CEZERİ

Cezeri, 12. yüzyılda birçok otomatik ma­kine, su saati, su akıtma makinesi yaptı. Çalış­malarını yapmadan kendinden önce yapılan çalışmaları inceledi.

  • Cezeri’nin özellikleri  Denemekten vazgeçmeyen, kendini geliştiren, okuyan, sabırla araştırmalar yapan biridir.

“5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 78” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir