5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 76

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bu paragrafları okuma ve yorumlama noktasında kitap okumayan öğrenciler çok zorlanırken, kitap okuyan öğrenciler hiçbir zorluk çekmezler. Bu sayede hem soruyu doğru çözerler, hem de sınavda zaman kazanırlar.Okuması kötü olan bir öğrenci ise hem soruya yanlış yanıt verir, hem de sınav süresinin büyük bir kısmını paragrafları okumaya ayırır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Sayfa 76 Röportaj Yapıyorum Etkinlik Soruları ve Cevapları

Röportaj Yapıyorum

Büyükbabanız ya da büyükannenizle hayatlarının farklı dönemlerinde yararlandıkları teknolojik ürünler ve o dönemlerdeki toplum hayatıyla ilgili röportaj yapınız. Röportajınızın fotoğrafını aşağıya yapıştırınız.

  • Röportaj yapılan kişi: Süleyman Ramiz
  • Akrabalık derecesi: Babam
  • Röportajın tarihi: 25 NİSAN 2017
  • Röportajın yapıldığı yer: iSTANBUL

SORULAR

1. Çocukluğunuzda, şehirler arası yolculuklar ve uzak yerlerdeki insanlarla iletişim nasıl yapılıyordu?

Şimdiki kadar rahat yapılamıyordu. Hatta hala at ve eşekler bile kullanılıyordu. Uzak yerlerdeki kişilere mektup veya telgraf atılıyordu.

2. Çocukluğunuzda evde ve okulda kullandığınız teknolojik ürünler nelerdi? içlerinde bugün hâlâ kullanılanlar nelerdir?

Tahta, tebeşir vardı. Çok az da olsa bazı okullarda televizyon kullanıldığını görmüştüm. 

3. Çocukluğunuzda kullanmadığınız teknolojik ürünler hayatınıza ne zaman ve nasıl girdi? Bun­lar sizin yaşamınızı nasıl değiştirdi?

Mahallede zengin insanlar kullanırdı. Sonra devlet dairelerinde görürdük. Bugün ise daha kolay satın alıyoruz.

4. Teknolojik ürünler çevrenizde hangi değişikliklere yol açtı?

Ne yazık ki eski aile ortamı yok. İnsanlar daha yalnız.

5. Çocukluğunuzda kullanılan teknolojik ürünlerle bugün kullanılan teknolojik ürünleri dikkate alarak toplumdaki değişimle ilgili tespitleriniz nelerdir?

Toplum birbirinden uzaklaştı. Birbirlerinden haberleri olmayan insanlarla doluyor her yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir