5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 51

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 3. Ünite Bölgemizi Tanıyalım Sayfa 51 Doğal Afetlerin Zararları  Etkinlik Soruları ve Cevapları

Doğal Afetlerin Zararları 

Doğal afetler doğal bir olay olduğu için coğrafi özelliklere bağlı olarak her yerde meydana gelebilir. Doğal afetler bazı yerlerde insan hayatı için daha az riskli olurken bazı yerlerde daha riskli olabilmektedir. örneğin; Japonya ve Türkiye’de meydana gelen benzer özellikteki depremlerin Türkiye’deki et­kileri daha yıkıcı olabilirken Japonya’da daha az yıkıcı olabilmektedir. Buna bağlı olarak da Türkiye’de ölümler daha fazla görülebilmektedir. Bunun nedenleri arasında deprem kuşaklarında yapılan binala­rın kalitesi, insanların doğal afetler konusunda bilinçli hareket etmeleri vb. gelmektedir. Fotoğraflarda deprem ve sel sonucu meydana gelen yıkımlar görülmektedir. Bu afetlerin zararlarını arttıran insan faaliyetlerini fotoğrafların yanındaki noktalı yerlere yazınız.

Selin Zararlarını Arttıran İnsan Faaliyetleri

  • Cevap  İnsanlar yamaçlara, çok yağış alan yerlere, akarsu kenarlarına bilinçsiz ev yaptıkları için hasar çok büyük oluyor.

Depremin Zararlarını Arttıran İnsan Faaliyetleri

  • Cevap  İnsanlar riskli deprem bölgelerine ev yapıyorlar. Bunun yanında malzemeden çalıyorlar ve malzemeyi ucuz olanından kullanıyorlar. Böylece evler çok kolay yıkılıyor. 

5.Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 51.Sayfa Cevapları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir