5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 46

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Sınavı gerçekten kazanmak istiyor muyum: Öncelikle bu soruyu kendinize mümkünse tuvalette veya gece uyumadan hemen önce kendinizle baş başa kaldığınızda sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerde de kaderinizi belirleyecektir. Eğer gerçekten bu sınavı kazanmak gibi bir amacınız yoksa, sadece çevrenin baskısı ile bu sınava giriyorsanız Türkçeden başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktür. Unutmayın, başarı ancak kendi isteğimiz neticesinde oluşur.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 3. Ünite Bölgemizi Tanıyalım Sayfa 46 Beşeri Ortamlar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Beşeri Ortamlar

A. İnsanlar tarımsal faaliyetler gerçekleştirerek, fabrikalar kurarak, baraj, yol, köprü, havalimanı, liman, dalgakıran, bina vb. yaparak doğal ortamı değiştirirler ve bu şekilde doğal ortamdan yarar­lanırlar. Fotoğraflarda insanların doğal ortamı değiştirme ve ondan yararlanma şekillerine örnekler verilmiştir. Fotoğrafların üst kısımlarındaki noktalı yerlere bu beşerî unsurların isimlerini yazınız.

1. FOTOĞRAF

 • Cevap   ŞEHİRLEŞME, SANAYİLEŞME

2. FOTOĞRAF

 • Cevap  BARAJ YAPIMI

3. FOTOĞRAF

 • Cevap HAVAALANI

4. FOTOĞRAF

 • Cevap  FABRİKA

5. FOTOĞRAF

 • Cevap  LİMAN KENTİ OLMASI

6. FOTOĞRAF

 • Cevap  TARIM FAALİYETLERİ, SERACILIK

7. FOTOĞRAF

 • Cevap  OTOBAN, YOL, KÖPRÜ YAPIMI

8. FOTOĞRAF

 • Cevap  ŞEHİRLEŞME, SANAYİLEŞME, TURİZM

B. İnsanların doğal ortamı değiştirerek ondan yararlanma şekillerine yaşadığımız bölgeden örnekler bulunuz. Bulduğunuz örneklerle ilgili görselleri aşağıdaki kutuların içine yapıştırarak istenilen bilgileri yazınız.

 • İsim: BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ
 • Örneği Seçme Nedenim: İNSANOĞLUNUN YAPTIĞI ÖNEMLİ BİR HİZMET OLUŞU
 • Yararlanma Şekilleri: ULAŞIMDA YARARLANILIR

C. Yaptığınız çalışmadan yararlanarak insanların doğal ortamı değiştirme ve ondan yararlanma şekilleriyle ilgili aşağıya bir poster yapınız. Yaptığınız postere konuyla ilgili bir slogan ekleyiniz.

BU POSTERİ KOLAYCA YAPABİLİRSİNİZ…

5.Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 46.Sayfa Cevapları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir