5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 16

Bu yıl 5. sınıflarda okutulan Berkay yayınlarının Sosyal Bilgiler çalışma kitabı güncellenerek bu sayfada yer alacak.

Doğayı, dünyayı ve hayatı anlamamızı kolaylaştıran sembolleri öğrenmek için coğrafya programı basit ve aynı zamanda tutumlu bir yoldur. Bir uzmanlık alanı ve meslek olan göstergebilim kapsamındaki semboller, dilbilimden, yazılım programlarına kadar birçok sektörün işini kolaylaştırmaktadır. Hatta biraz daha ileriye giderek gündelik iletişimde zaman ve yer tasarrufu sağlayacak kadar ekonomik bir değer kazanmıştır. Her gün çevremizde tanımakta zorlandığımız yeni bir şekil, yeni bir kelime, yeni bir işaret görüyoruz. Bunları küçümseyip öğrenmekten kaçınamayız. Öğrenmeyi geciktirmiş olsak; umulmadık bir yerde tanımadığımız bir sembol bize pahalıya patlayabilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 1. Ünite Haklarımı Öğreniyorum Sayfa 16 Ailemdeki Hak ve Sorumluluklarım Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ailemdeki Hak ve Sorumluluklarım

Her bireyin üyesi olduğu grup ve kurumlardaki rollerinin gerektirdiği hak ve sorumlulukları bu­lunmaktadır. Hak ve sorumluluk kavramları birbiriyle bağlantılıdır. Kişinin sahip olduğu haklar be­raberinde bazı sorumlulukları getirir. Aşağıda ailenizde sahip olduğunuz rollerin gerektirdiği hak ve sorumluluklara ikişer örnek verilmiştir. Bu hak ve sorumluluklara üçer örnek de siz yazınız.
AİLEMDEKİ HAKLARIM

  • Güvenli bir yuvada yaşama.
  • Yiyecek ihtiyacımın karşılanması

AİLEMDEKİ SORUMLULUKLARIM

  • Odamı temiz ve düzenli tutma.
  • Ev işlerinde anne ve babama yardım etme.

EVDEKİ HAK VE SORUMLULUKLARIM

  • Kardeşimle beraber sofrayı hazırlamak.
  • Temizlik işlerinde anne ve babama yardımcı olmak
  • Okulla ilgili görevlerimi aksatmadan yapmak.

Değerli öğrencilerimiz aşağıda belirtilen sayfanın yanıtlarını okuyabilirsiniz. Lütfen bu yanıtları önce kendi çözdüğünüz cevaplarla karşılaştırmayı deneyin. Doğrudan kopyalamak öğrenmeyi engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir