4. Sınıf Fenbil Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170

4. Sınıflarda bu yıl okutulan Fenbil yayınları Fen Bilimleri Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları artık sitemizde. Fen bilimleri gözlenen doğayı ve doğa olaylarını sistemli bir şekilde inceleme, henüz gözlenmemiş olayları kestirme gayretleridir. Eğer yanlış kitaba gelmediyseniz aradığınız sayfanın çözümleri aşağıda yer almaktadır. Saatlerce ders çalışsanız da aklınızda hiçbir şey kalmıyor yada derse başladıktan bir iki dakika sonra kendinizi hayaller dünyasında buluyorsanız büyük bir ihtimal ile ders çalışma noktasında eksik yaptığınız şeyler var. Bu sorunlar genelde kişiden kişiye değişse de aslında derse odaklanamayan kişilerin verimli ders çalışabilmeleri için yapacakları şeylerin başında ilk olarak sorunu tespit ederek ortadan kaldırmak bulunuyor.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

 

4. Sınıf FenBil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

4. Sınıf FenBil Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 

Niçin Dünya’nın bir yerinde gece yaşanırken başka bir yerinde gündüz yaşanır?

  • Cevap: Dünya kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönmektedir. Dünya kendi ekseni etrafında belli bir eğime sahip olarak dönmeye devam ederken aynı zamanda Güneş etrafında da dönmektedir. Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket halinde bulunmaktadır.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle gece ve gündüz oluşmaktadır. Çünkü kendi ekseni etrafındaki hareketin sonucunda Güneş Dünya’yı belli bir açıyla taramaya devam etmektedir. Bu da gece ve gündüzün oluşmasına neden olmaktadır. Dünya’nın Güneş’e dönük kısımlarında gündüz, diğer kısımlarında gece yaşanmakta ve dönme hareketi nedeniyle bu olaylar birbirini takip etmektedir.

Şehirlerdeki saat farkının nedeni nedir?

  • Cevap: Saat farkı Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesidir. Saat farkı Güneş’in Dünya sathını taraması sonucunda oluşmaktadır. Güneş’in doğduğu yerlerdeki saat ile battığı yerlerdeki saat farkı gün içindeki şehirlerdeki saat farkını vermektedir. Doğuda olan şehir batıda olan şehre göre daha erken güne başladığından yani Güneş önce orada doğduğundan saat farkı geride olmaktadır. Yerel saat farkı bu şekilde oluşmaktadır.

Gece ve gündüz nasıl oluşur? “Dön Dön Dünya” adlı etkinlik yardımıyla bu sorularımıza cevap arayalım.

  • Cevap: Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesiyle Güneş’ten aydınlanma amaçlı yararlanma süresi de bu hıza bağlı olarak değişir. Güneş ışınlarının Dünya’yı aydınlatan kısımları gündüzü, aydınlatmayan kısımları geceyi yaşar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir