4. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97

4. Sınıflarda bu yıl okutulan MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları artık sitemizde. Sosyal bilimler dünyanın ve yaşamın insani ve toplumsal yönlerini inceleyen bir akademik disiplinler grubuna verilen addır. Eğer yanlış kitaba gelmediyseniz aradığınız sayfanın çözümleri aşağıda yer almaktadır. Etkin dinle: Dersi derste hallet. Etkin dinlemek demek, konsantre olarak dinlemek demektir.Derse güçlü bir şekilde odaklanmak için aşağıdaki pratik önerileri uygulayın.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tasarım Harikası Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Bilim, Teknoloji ve Toplum Sayfa 97, 98, 99, 100 Tasarım Harikası Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Uyanmakta güçlük çeken insanlar için özel bir yatak tasarlayacak olsanız bu ürün nasıl olurdu? Anlatınız.

 • Cevap: Yatak uyanma vakti geldiğince titreyecek ve de insanın kulağını rahatsız edebilecek ses ya da melodi çalacaktır. Böylece uyuyan kişi kalkıp bu sesi kapatmak zorunda kalacaktır bu da uyanmasını sağlayacaktır.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

Çevrenizde doğadan esinlenerek tasarlanmış buluşlar olduğunu düşünüyor musunuz? Benzerlik gördüğünüz tasarımları araştırınız.Ulaştığınız görselleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Evet var oluğunu düşünüyorum. Mesela dozerler, iş makineleri. Tıpkı insan organları gibi iş görmektedirler.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Bulaşık makinesinin tasarımında hangi sorunu çözmek amaçlanmıştır? Bulaşık makinesi yapmak Josephine Cochrane neler kazandırmıştır?

 • Cevap: Kendisine misafir geldiğinde onlara en temiz bulaşıkları sunmayı hedeflediği için kimse de yapmadığı için kendisi icat etmiştir.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Alkın’ın tasarladığı ürün sorunu nasıl çözdü? Babasının “şemsiyeli baston”un Alkın’a ait olduğunu belgelemek istemesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız.

 • Cevap:Dedesi dizleri ağrıdığı için baston, bölge yağışlı olduğu için şemsiye taşımak zorunda. Alkın dedesinin şemsiye ve bastonu aynı anda kullanmasını istemiyor. Ama Alkın’ın tasarladığı ürün sorunu kökten halletmiştir. Alkın hem şemsiye hem de baston olan bir alet icat etti. Babası da bu icadı başkaları izinsiz kullanmasın ve de satmasın diye patent almıştır.

Aşağıdaki adımları izleyerek yeni bir ürün tasarlayınız.

 • Cevap:
 • İnsanların işe geç kalmaları sorunu
 • Titreyen yatak yapma fikri
 • Uyutmaz
 • İnsanlar sabah işe geç kalmasın diye.
 • Yatak malzemesi tahta , ses kaydedicisi
 • Hoparlör

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir