4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Anlam bilgisi hızlı okumayı, okuduğunu doğru anlamayı ve yorumlamayı gerekli kılar. Bununla, sözcüklerin ve deyimlerin anlamlarını kavrama, cümle içinde değişik anlamlarda kullanıldığında bunları anlama ve yorumlama durumu ölçülür. Bunun yanı sıra cümlede verilen yargıyı anlama, yargıyı aktaran kişinin oluşturduğu duygu ve düşünceyi anlama, yargının oluşmasında hangi yardımcı yargılar etkili olmuşsa bunları bulma üzerinde durulur.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz. *

Sayfanın Cevapları:

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 60, 61 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2. Ünite Hak Özgürlük ve Sorumluluk “Badi ile Bidi” Metni Cevapları

1. “Badi oyuna girmişken çocuklar: –Heeey! Çık oyundan! Sen topalsın, kimseyi tutamazsın! diye bağırmışlar. Badi çok üzülmüş, öyle üzülmüş ki öfkeden yanakları kıpkırmızı olmuş.” Badi’ye nasıl bir ayrımcılık yapılmış? Sence Badi bu durumda ne hissetmiştir?

 • Doğru cevap: Badi topal olduğu için oynatmamışlar. Engelli olması oynamayacak anlamına gelmez. Badi çok kötü hissetmiştir. Çünkü insan hastalığının kusurlarının ön planda olmasını istemezler.

2. Arkadaşlarının seni oyuna almadıkları oldu mu? Ne hissettin, canın yandı mı? Ne yaptın?

 • Doğru cevap: Hiç olmadı ama olsaydı kırılırdım ve kötü hissederdim. Ama öyle olsaydı bir dahakine muhakkak öcümü alırdım.

3. Haksızlığa uğradığın oldu mu? Nasıl oldu? Ne hissettin?

 • Doğru cevap: Haksızlığa hiç uğramadım ama eğer ki uğrasaydım. Hakkımı muhakkak arardım hakkımı alana kadar da pes etmezdim sonuçta o benim hakkım.

4. Haksızlığa uğrayan insanlar ne hisseder, düşünür, yapar?

 • Doğru cevap: Haksızlığa uğrayan insanlar kötü hissederler kendilerini özgüvenlerini yitirirler ama haklarını aramak için uğraşırlar.

5. Haksızlığa uğrayan insanların hepsi benzer şeyler mi hissederler?

 • Doğru cevap: Tabi ki herkes aynı şeyler hissetmez. Çünkü duygular insandan insana değişir. Herkes duygusunu farklı yaşar. Bu da herkesin aynı duyguları hissetmediğini belirtir.

6. Yapma hakkın olan bir şeyi yapmana izin vermediklerinde, sahip olduğun bir şeyi elinden aldıklarında, engellendiğinde ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Kim olursa olsun öfkelenir bende öyle kimse başkasının hakkı olan bir şeyi veya sahip olduğu bir şeyi elinden alamaz. Benim başıma böyle bir şey gelse hak hukuka başvururum.

7. Başkalarının canı yandığında onları anlayabiliyor musun? Canı yanan insanlara yardım etmeye çalışır mısın? Neden?

 • Doğru cevap: Eğer öyle bir şey yaşadıysam anlayabilirim ama kimse yaşamadığı bir acıyı başkası yaşayınca anlayamaz. Canı yanan insanlara yardım edebilecek bir imkanım olursa tabi ki yardım ederim.

8. Arkadaşlarımızın duygu ve düşüncelerini okuma yeteneğimiz olmadığına göre, onların duygu ve düşüncelerine duyarlı olmak için ne yapmalıyız?

 • Doğru cevap: Zaten insana kırıcı, alınabileceği sözleri söylememelisiniz. İlla düşüncelerini okumanıza gerek yok.

9. Çevrenizdeki insanlar senin görüş ve düşüncelerini sürekli önemsemediğinde ne hissedersin?

 • Doğru cevap: İyi hissetmezdim ama bu da pes edeceğim anlamına gelmez. İlla gün gelir önemseyeceklerdir. Yine olmazsa tepkimi gösteririm.

10. Badi duygularını ifade edecek bir türkü söylediğinde Bidi onu anladı ve ayrımcılık yapmaktan vazgeçti. Peki diğer çocuklara Badi’nin neler hissettiğini söyleseydik onlar da ayrımcılık yapmaktan vazgeçerler miydi?

 • Doğru cevap: Evet vazgeçerlerdi. Uygun bir dille konuşulup anlatıldığı zaman anlamayacak kimse yoktur.

11. Hak ve özgürlükleri ihlal edilen kişiler sadece üzülüyor diye mi onların hak ve özgürlüklerine duyarlı olmalıyız?

 • Doğru cevap: Hayır sadece üzülmesinler diye değil evet üzülmelerini istemeyiz ama diğer yandan bu kişi siz de olabilirdiniz. Size de sadece üzüldükleri için duyarlı olsalar iyi hissetmezdiniz.

12. Takdir belgesi alacak kadar puanın olduğu hâlde sana belge vermeseler ne hissedersin?

 • Doğru cevap: Önemsiz hissederdim. İyi hissetmezdim. Ama hakkımı da arardım. Şikayet de bulunurdum. Ne olursa olsun bana takdirimi vermek zorundalar.

13. Oyun oynamanı yasaklasalar ve bir daha oyun oynayamayacak olsan ne düşünür ve ne hissedersin? Oyun oynamak için imkânı olmayan çocuklar da benzer şeyler mi hissediyorlardır?

 • Doğru cevap: Benim oyunla pek alakam yok zaten ama öyle bir şey olsa eksilirdim hep bir yanım eksik olacaktır. Şekeri alınmış çocuk gibi olurdum. Bu duyguları aynı şeyleri yaşayan başkası da yaşayabilir.

14. Hastalandığında hastaneye gitsen ve doktor seni muayene etmek istemese ne hissedersin? Sağlık hakkını kullanamayan diğer çocuklar da böyle şeyler hisseder mi sence?

 • Doğru cevap: Berbat hissederdim. Sağlık hakkını kullanamayan diğer çocuklar da bunların daha fazlasını hissediyorlardır. Çünkü onlar sağlık hakkı olmasına rağmen hala hasta olmaları kötü eder onları.

15. “Ama bu haksızlık!” denildiğinde ne anlıyor ve hissediyorsun?

 • Doğru cevap: Çaresizliği duyuyorum. Yapılan haksızlığı, adaletsizliği, huzursuzluğu ve mutsuzluğu görüyorum.

16. Haksızlığa uğrayıp üzülünce haksızlık yapma hakkımız olur mu?

 • Doğru cevap: Haksızlığa uğrayınca öfkeden evet ona da aynı şeyi yaşatmak ister insan ama aynı şeyi yaşatmak siz haklıyken sizi haksız yapar.

17. Bir bakış bile hak ve özgürlükleri ihlal edip karşıdakine kendisini kötü hissettirebilir mi?

 • Doğru cevap: Bana göre kötü hissettirir. Kimse kimsenin haklarının ihmal etme hakkına sahip değildir. Herkes kendi haklarından sorumludur.

18. Kendi mutluluğumuz için bir başkasının hak ve özgürlüklerini ihlal edebilir miyiz?

 • Doğru cevap: Kendi mutluluğu için hiç kimse bir başkasının haklarının ihlal etme hakkına sahip değildir. Kendi mutluluğu için başkasının mutsuzluğuna neden olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir