4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 166

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemlerle çiz. Bu ikinci tekrar yaptığında algıda seçicilik dediğimiz olayın işlerlik kazanmasına neden olur. Yani dikkatini çeken ilk yeraltını çizdiğin yer olacaktır. Örnek: Bir toplantıda 10 tane siyah takım elbise giymiş bir yerde birisinin bir beyaz takim elbise giydiğini düşünün. İlk dikkat çeken bu beyaz takım elbiseli olacaktır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 166, 167 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 5. Ünite Kurallar “Balıkçıoğlu’nun Dönüşü” Metni Cevapları

1. Balıkçıoğlu, eyerin arkasına bağlı heybeden tavuk etleri, sebzeler, meyveler çıkarmış. Zengin bir sofra kurmuş. Hepsi elini yüzünü soğuk suda yıkamış. Bir de bakmışlar ki rastladıkları yolcu hiçbirini beklemeden atıştırmaya başlamış bile. Balıkçıoğlu, yolcunun eline vurmuş:” Bana bak arkadaş, sende hiçbir değişim olmadı mı? Kural bilmez misin sen?” demiş. Balıkçıoğlu’nun yolcunun eline vurma sebebi nedir?

 • Doğru cevap: Balıkçı oğlu yolcunun eline vurma sebebi ilk yolculuk yaptıkları zaman da yemekleri aldı ve aynı şey tekrarlanınca bundan dolayı vurmuştur

2. Sofrada uyulması gereken kurallar nelerdir? Bunlara uyulmadığında ne olur?

 • Doğru cevap: Yemeğe düzgün oturulmalıdır, telefonla oynanmamalıdır, ağzımızda yemek varken konuşmamalıyız ve bunun gibi birçok kural vardır. Bunlara uyulmadığında saygısızlık olur bence.

3. Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir? Bunlara uyulmadığında ne olur?

 • Doğru cevap: Koridorda koşmamalıyız, sınıfları temiz tutmalıyız ve bunun gibi kurallar vardır bunlara uymaz isek ve yapmaz isek bunlar bize okula ve öğretmenlerimize saygısızlık görgüsüzlük olmaktadır.

4. Toplumda uyulması gereken kurallara uyulmaz ise ne tür sorunlar ortaya çıkar? Örnek verebilir misin?

 • Doğru cevap: Kavgalar tartışmalar ciddi olumsuz sorunlar ortaya çıkmaktadır. Mesela trafik kuralları toplumsal bir kuraldır. Ve bu kurallara uyulmaz ise buna ait trafikte kavgalar kazalar meydana gelebilir.

5. Kutadgu Bilig’de “Halkın bütün uygunsuzluklarını beyler düzeltir, bey uygunsuzluk ederse onu kim düzeltir?” diye yazıyor. 950 yıl önce sorulmuş bu sorunun cevabı sence ne? Neden? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Halkın bütün uygunsuzluklarını beyler düzeltir, bey uygunsuzluk ederse onu kadın düzeltir bence. Çünkü erkekler daha fevri oldukları için onları durduracak sakin insanlar olması gerekir bu da kadınlardır.

6. Toplumda avukat, hâkim ve savcılara niçin ihtiyaç duyulmaktadır? Mahkemeler neden vardır?

 • Doğru cevap: Onlara adaleti sağlamaları için ihtiyaç duyuyoruz. Mahkemeler çıkan sorunları adaletli bir şekilde çözmek için varlar.

7. Evinize hırsız girdiğinde olayı çözmeye mahallenin manavı gelir mi? Gelse ne olur?

 • Doğru cevap: Mahallenin manavı gelmez. Çünkü bunları çözmek için gerekli olan kurallar yetkili kişiler ve kurumlar vardır onların çözmesi daha uygundur.

8. Kantinde sıraya girmediğinizde ne tür sorunlar yaşarsınız?

 • Doğru cevap: Kavga itişme kakışma gibi sorunlar çıkıyor bazıları yiyeceklerini alamıyorlar ve bunun gibi ufak tefek sorunlar çıkmaktadır.

9. Kurallar olmasaydı birlikte yaşamamız zorlaşır mıydı? Nasıl?

 • Doğru cevap: Kurallar olmasaydı birlikte yaşamamız zorlanırdı çünkü kimse kimsenin umurunda olmayacaktı bu da ciddi sorunlar getirecekti saygısızlık olacaktı büyük küçük hiç kimse birbirini sevip saymayacaktı.

10. Otobüse binerken sırayla binme kuralı olmasaydı ne olurdu? Otobüsün durağa yaklaşması ve sonrasını hayal edebiliyor musun? Kavga ya da tartışma çıkar mıydı?

 • Doğru cevap: Ezilen insanlar olacaktır. Yaralanan insanlar dahi olabilirdi. Aralarında hamile olan çocuklu olan ve yaşlı olan insanlarda bulundukları için en zor onlar için geçecekti bu döngüler.

11. Ev yapımıyla ilgili kurallar olmasaydı çevremiz nasıl görünürdü? Kurallara uygun yapılmayan gecekondu mahalleleri nasıl görünüyor?

 • Doğru cevap: Her yerde evler, apartmanlar, gecekondular olacak ve tüm yeşil alanlar yok olacaktı oksijen azalacaktı bitkiler yetişmeyecekti. Bu da bize zor zamanlar getirecektir.

12. Mahkemelerde herkese aynı şekilde mi davranılır? Yoksa maaşı fazla olana daha mı esnek davranılır?

 • Doğru cevap: Mahkemelerde herkese aynı şekilde davranılır. Maaş ile alakası yoktur.

13. Hapis cezasına çarptırılan biri kendi yerine başkasının hapis cezası almasını sağlayabilir mi?

 • Doğru cevap: Tabi ki hayır bu o kişiye halksızlık onun hakkını yeme olur.  Ki zaten cezayı suçu yapan birisinin alması gerekir bu yüzden ceza alan kişi başkasının ceza almasını sağlayamaz.

14. Kurallara uyulan bir yerde mi insanlar birbirlerine karşı daha olumlu duygular beslerler uyulmayan yerde mi?

 • Doğru cevap: Tabi ki uyulan bir yerde insanlar birbirlerine karşı daha olumlu duygular beslerler.

15. Yasalar olmasa, kötü niyetli yöneticiler vatandaşların haklarını ellerinden almak için bunu kullanabilirler mi? Kuralların olması devlet karşısında bizim haklarımızı güvenceye alır mı?

 • Doğru cevap: Evet yöneticiler bunu kötü niyetle kullanıp böyle yapabilirler. Evet kuralların olması devlet karşısında bizim haklarımızı güvence altına alır.

16. Krallıkların olduğu zaman hukuk üstünlüğü yoktu ve kral ne derse o kural oluyordu. Sence bu durum halkı nasıl etkilemiştir?

 • Doğru cevap: Halkı zor durumda bırakmıştır. Halkın özgürlüğü kısıtlanmıştır. Bu da insanlar arasında haksızlık oluşturmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir