4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Dinlenirken dinlendirici müzikler dinleyin. Müzikler, mutlaka pozitif müzikler olmalı. Yani depresif müziklerden sigaradan uzak durduğunuz gibi uzak durun. Dinlenme süresinde asla televizyon izlemeyin. Çünkü bir saat televizyon seyretmek iki saat kitap okumak kadar beyni yorar.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 121 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 4. Ünite Uzlaşı “Er Tapıldı ile Kardıgaç ” Metni Cevapları

1. “Kudaynazar, yeni köye yerleşti ama istekleri bitmedi. Küstahlığı git gide artıyordu. Yol kesip adam öldürüyor, sürülere el koyuyordu. Beş oğlunu da arkasına alıyor, oymaklara sefer düzenliyordu. Kimsede rahat kalmadı.” Kudaynazar’ın, babası Ermankan Han’la yaşadığı anlaşmazlığın sebebi nedir?

 • Doğru cevap: Onun babasıyla anlaşamamasının sebebi onun insanlara hayvanlara bitkilere karşı kötü davrandığı insanları hayvan ve bitkileri öldürdüğü için babası onun bu davranışlarından hoşlanmıyor bu da aralarında anlaşmazlığa yol açıyor.

2. Bu anlaşmazlıkta Kudaynazar’ın da haklı olduğu taraf olabilir mi?

 • Doğru cevap: Bence olamaz sonuçta canlılara kötü davranmanın onları öldürmenin hiçbir haklılık yanı yoktur bu yüzden kendini savunabilecek bir tarafta olmuyor.

3. Kudaynazar’ın uzlaşmaz tavrına kim, nasıl tepki gösteriyor?

 • Doğru cevap: Hanın tüm insanları komşuları onun bu uzlaşmaz tavrına karşı gelip tepki göstermişlerdir.

4. Arkadaşlarınızla oyun oynarken anlaşmazlık yaşıyor musunuz? Anlaşmazlıklarınızın konusunu ve bunları çözüm şeklinizi anlatınız.

 • Doğru cevap: Bazen istemeden de olsa anlaşmazlıklar çıkabiliyor aramızda. Anlaşmazlıkların konusu genellikle gereksiz oluyor ama çözümlemek için konuşuyoruz yine çözülmüyorsa oyunu oynamaktan vazgeçiyoruz.

5. Eviniz, okulunuz, mahalleniz veya çevrenizde anlaşmazlıklar oluyor mu? Anlaşmazlıklar oluyorsa bunları örnek vererek açıklayınız?

 • Doğru cevap: Yani genellikle oluyor. Evde titizlik vb. konuların da çıkabiliyor, okulda ise çoğunlukla gereksiz konular ile ilgili sorunlar çıkıyor, mahalle de gürültü vb. konuların da çıkabiliyor

6. En iyi arkadaşınla bile anlaşamadığınız konular oluyor mu? Anlaşamamak kötü bir şey mi?

 • Doğru cevap: Tabi ki oluyor ve bu da anlaşmazlığın kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor aksine aslında insanlar anlaşamadığı konularda kendini daha çok ifade edebiliyor.

7. Annenle babanın ya da öğretmenlerinin kendi aralarında anlaşamadıklarını görüyor musun? Sebebi ne olabilir?

 • Doğru cevap: Şimdiye kadar hiç görmedim ama öyle bir şey olsaydı sebebi konuşma tarzı davranışları üslubu olabilir.

8. Nasreddin Hoca’nın “Sen de Haklısın” fıkrasını biliyor musun? Anlaşamayan iki arkadaşını dinlediğinde ikisine de hak verdiğin oluyor mu? Anlaşmazlık yaşayan iki taraf da aynı anda haklı olabilir mi?

 • Doğru cevap: Hayır bilmiyorum. Tabi ki olabiliyor çünkü bazı konular da her iki tarafta kendince haklı olabiliyor. Bence olabilir herkesin düşüncesi kendince haklı olabilir.

9. Bir anlaşmazlık durumunda mutlaka bir taraf haksız bir taraf haklı mı olmalıdır?

 • Doğru cevap: Yok hayır illaki bir tarafın haklı diğer tarafın haksız olacak diye bir gereklilik yoktur. Her ikisi de haklı her ikisi de haksız olabilir.

10. Bir anlaşmazlık durumunda kimin haklı olduğuna kim, nasıl karar verir?

 • Doğru cevap: Bir anlaşmazlık durumunda kimin haklı olduğuna orada bulunan bilir bir kişi veya eğer olay çok büyükse yetkili kurumlar karar verebilir.

11. Çözülemeyecek anlaşmazlıklar da var mıdır?

 • Doğru cevap: Bence çözülemeyecek anlaşmazlıklar yoktur. Her anlaşmazlık elbet çözülebilecektir.

12. Hiç anlaşmazlığın olmadığı bir yaşam olabilir mi sence? Neden?

 • Doğru cevap: Bence olamaz. Çünkü illaki kişiler arasında fikir ayrılığı yanlış anlama olabilecektir. Bu yüzden bence öyle bir yaşam olamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir