3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 161

Değerli öğrencilerimiz MEB yayınları 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Buraya Tıklayarak örnek ders çalışma çizelgelerine ulaşabilirsiniz. Evet, birçoğumuzun hafızasına kazınmış güzel bir reklâmdı. Sevgili öğrenciler, girmiş olduğunuz sınavların birçoğu çoktan seçmeli test özelliğine dayalı bir sınavdır. Yani daha çok okumaya ve okuduğunu kısa sürede anlamaya dayalı olan bu sınavlarda, soruları çözerken hayati önem taşıyan taktikleri ve stratejileri bilmek, rakiplerinizle olan mesafenizi, başarınızı, kısaca sınavı kazanma konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Çevremizdeki Sesler Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Sayfa 161, 162 Çevremizdeki Sesler Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

Sabahları çalar saatin veya telefonun alarm sesiyle uyandığınız oldu mu?

 • Cevap: Evet oldu. Okula gittiğim günlerde sabah erkenden uyanabilmek için çalar saati kurulu olur ve onun sesiyle uyanırım.

Çalar saatin veya telefonun alarm sesi evinizin diğer odalarından da duyulur mu?

 • Cevap: Evet çalar saattin veya telefonun alarm sesi evimizin diğer odalarından duyulur. Tabi duyulması için bu seslerin yüksek olarak çalması gerekir.

Evinizde veya çevrenizde duyduğunuz seslerin hangi varlıklardan geldiğini tahmin edebilir misiniz?

 • Cevap: Evet tahmin edebilirim. Her varlığın kendine özgü bir sesi vardır. Mesela, kediler miyav derler bu sesten onları tanırım.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Nasıl Yapalım?

● İp ile tahta ve metal parçasını, konserve kutusunu ve pet şişeyi aralarında 20 cm’lik mesafe bırakarak bağlayalım. İki arkadaşımız, ip gergin olacak şekilde ipin uçlarını tuturak çeksin.

● Cetvelle bağladığımız cisimlere yavaşça vurarak çıkardıkları sesleri dinleyelim. Çıkardıkları sesler aynı mı?

 • Cevap:

● Bir arkadaşınız arkasını dönsün, cetvelle tekrar cisimlere vuralım? Hangi cisimlere vurduğumuzu arkadaşımız doğru tahmin edebildi mi?

 • Cevap:

Doğada insanların müdahalesiyle ses çıkaran varlıklara örnekler yazınız.

 • Cevap: Doğada insan müdahalesiyle ses çıkaran doğal varlıklar neredeyse yok denecek kadar azdır. Ancak insan tarafından yapılmış ve insan müdahalesiyle ses çıkaran varlıklar vardır. Bunlara örnek olarak;

  Arabalar

  Motosikletler

  Cep Telefonları

  Bağlama, Gitar vb. çalgı aletleri

  Kapı zili

  Bilgisayarlar

  Alarm

  İş Makinaları