3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 14

Değerli öğrencilerimiz MEB yayınları 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Paragraflarla ilgili sorularda ana ve yan düşünceleri belirleme veya ayırma ve ana düşünce ile yan düşünce arasındaki bağlantıları görebilme, ayrıca düşünceyi geliştirme yol ve biçimlerini tanıma bu tip soruların doğru cevabını bulma açısından önemlidir.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Gezegenimizi Tanıyalım Sayfa 14, 15, 16, 17 Dünyamızın Şekli Neye Benzer Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Sizce Dünya’mızın şekliyle ilgili neden farklı fikirler ortaya atılmıştır?

 • Cevap: Çünkü insanların inançları ve düşünceleri her dönemde değişiklik gösterir. İlk Çağ’da dünyanın bir öküzün boynuzları üzerinde durduğuna inanılırdı. Orta Çağ’da ise dünyanın tepsi gibi dümdüz olduğuna inanılırdı. Oysa bilim sayesinde günümüzdeki bilgilere inanılmaktadır.

Dünya’mızın şekli hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Bence bilimsel araştırmalar önemli. Bu yüzden ben dünyanın şeklinin yuvarlak olduğuna inanmaktayım. Yeniden yapılacak çalışmalar sonucu bu bilgi değişirse o bilgiye de inanabiliriz.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

1. Dünya’mız bir kitabın yüzeyi gibi düz olsaydı neler olurdu?

 • Cevap: Dünyamız yuvarlak olduğu için ve de güneşin etrafında döndüğü için gece-gündüz oluşmakta ve mevsimler olmaktadır. Ama eğer dünya düz olsaydı gece-gündüz olmayacaktı. Mevsimler görülmeyecekti. Güneş ışınlarının geliş açılarından dolayı ya çok soğuk olur donabilirdik ya da çok sıcak olur erir giderdik.

2. Gemimizi Dünya yüzeyinde sürekli aynı yöne hareket ettirdiğimizde başlangıç noktasına ulaşmamızın sebebi nedir?

 • Cevap: Dünyanın yuvarlak olmasıdır. Bu şekilde başlangıç noktasından hareket ettirdiğimizde başlangıç noktasına geri dönmekteyiz.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı

1. Dünya’mızın içinde hangi katmanlar vardır?

 • Cevap:
 • İç çekirdek
  Dünya’mızın merkezinde yer alır.
  Gezegenimizin en sıcak bölümüdür.
 • Dış çekirdek
  Çekirdeğin dış bölümünü oluşturur.
  Çok sıcak olması nedeniyle yarı sıvı durumdadır.
 • Manto
  Manto katmanı yer kabuğunun altında bulunur, yüksek sıcaklık nedeniyle erimiş kayalardan oluşur.

2. Dünya’mızın yüzeyinde hangi katmanlar vardır?

 • Cevap: Dünyamızın yüzeyinde şu katmanlar bulunmaktadır:
 • Gaz katmanı
 • Su katmanı
 • Yer kabuğu
  En dıştaki ince ve kayalık katmana yer kabuğu adını veririz. Üzerinde yaşadığımız yerdir. Deniz tabanları dahil tüm gezegeni kaplar.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla