12. Sınıf MHG Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46

Sevgili misafirlerimiz 12. Sınıf MHG yayınları Dil ve Anlatım ders kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Dil bilimi ve edebiyat dilleri inceleyen bilim dalıdır bu incelemeyle ilgilenen kişiye dil bilimci denir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Sınavı gerçekten kazanmak istiyor muyum: Öncelikle bu soruyu kendinize mümkünse tuvalette veya gece uyumadan hemen önce kendinizle baş başa kaldığınızda sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerde de kaderinizi belirleyecektir. Eğer gerçekten bu sınavı kazanmak gibi bir amacınız yoksa, sadece çevrenin baskısı ile bu sınava giriyorsanız Türkçeden başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktür. Unutmayın, başarı ancak kendi isteğimiz neticesinde oluşur.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

12.SINIF DİL VE ANLATIM KİTABI,MHG
SAYFA 46
5.EtkinlikHikayenin anlatıcısı ilahi bakış açılı hakim anlatıcıdır. Anlatıcı her şeyi öncesiyle ve sonrasıyla bilmektedir.

6.Etkinlik
 
Hatırlatma yoluyla zamanda geriye gidiş hikaye kahramanını daha iyi tanıtmak , onun ruh hallerini okuyucuya daha iyi anlatabilmek açısından  önemlidir.
 
7.etkinlik

“Eskici” adlı hikayedeki kişilerin özelliklerini ve metindeki işlevlerini tabloya yazınız.
Kişiler Kişilerin Özellikleri – Metindeki İşlevleri
Hasan : Beş yaşlarında öksüz ve yetim bir çocuktur. Memleketinden ayrıldığı için üzgündür , hikayenin başkahramanıdır. Olaylar onun etrafında gerçekleşmektedir.

Hala: “Gerdanından, alnından, kollarından ve kulaklarından biçim biçim, sürü sürü altınlar sallanan kara çarşaflı, kara çatık kaşlı, kara iri benli bir kadın…Hasan annesinin sıcaklığını onda bulamıyor ; ama yeğenine karşı sorumlu bir kadın…Yardımcı karakter

Eskici: Vatanından ayrılmak zorunda kalan , katı yürekli ; ama sonrasında Hasan’ın karşısında yüreği yumuşayan , yer yer babacan tavırlar sergileyen eskici bir adam…Hikayedeki en önemli ikinci karakter…
8.Etkinlik
Maupassant tarzı olay hikâyelerinde serim, düğüm ve çözüm bölümleri belirgindir. “Eskici” adlı hikâyenin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatılanları aşağıdaki tabloya kısaca yazınız.
SERİM: Hasan’ın, İstanbul’dan vapurla Filistin’in ücra bir kasabasına halasının yanına  gönderilmesi ve yolculuk sırasında görüp yaşadıkları…

DÜĞÜM : Hasan’ın  halasının yanında  kasabadaki yaşamı ve anadilini  konuşacak birini bulamayınca hissettikleri , durgunluğu ve uzun süre hiç konuşmaması
www.edebiyatfatihi.net

ÇÖZÜM : Hasan’ın sokaktan geçen bir eskici ile karşılaşması , eskicinin Türkçe bilmesi, Hasan’ın konuştukça konuşması ; hem kendisinin hem de eskicinin yaşadığı duygular ve çözüm.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir