12. Sınıf Lider Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17

Sevgili takipçilerimiz 12. Sınıf Lider yayınları Coğrafya ders kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Coğrafyanın araştırma ve inceleme konusu yeryüzünde görülen olayların karşılıklı sebep sonuç ilişkileridir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bireysel çalışmalarda derste anlatılan konular belli dönemlerde tekrar edilmeli ve testler çözülmeli, yanlış cevaplandırılan ve boş bırakılan sorulara ait konulara geri dönülmelidir.Okuma, anlama ve yorumlama hızını arttırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

11.Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 17.Sayfa Cevapları

SORU: Yukarıdaki haritada Mustafa Kemali’in sırasıyla hangi osmanlı vilayetlerinde eğitim aldığı ve askeri görev yaptığı temsili çizgilerle verilmiştir. Mustafa Kemal’in farklı neden ve zamanlarda bulunduğu bu vilayetlerin hangi gelişmeler sonucunda Osmanlı devleti sınırları dışında kaldığı ve günümüzde hangi ülkenin sınırları içinde yer aldığını araştırınız.
Sevgili Öğrencilerimiz bu sorunun cevabını sizlere sadece yahyagungor.net sitesinin sunduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü araştırmaya ve belli bilgi birkimine sahip olmadan bu soruyu cevaplayamazsınız. Tarih öğretmeni iseniz ancak cevaplayabilirsiniz. Fakat çalıntı içerik oluşturan bir web sitesi sahibi iseniz hemen kopyalayabilirsiniz.
CEVAP: Sevgili arkadaşlar Harita üzerinde de gördüğünüz gibi Bu şehirler Manastır, Sofya, Selanik, İstanbul, Şam ve Trablusgarbtır Şimdi Adı geçen bu şefihrlerin hangi ülke sınırları içerisinde olduğunu yahyagungor.net sitesi olarak söyleyelim  sıra sıra.

Günümüzde hangi devletlerin sınırları içerisinde oldukları

Sofya=> Bulgaristan
Manastır => Makedonya
Selanik => Yunanistan
Şam => Suriye
Trablusgarp => Libya
İstanbul => Türkiye  sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bu şehirler Hangi Olaylar üzerine Osmanlının Elinden çıkmıştır. 

Sofya=> Balkan savaşları
Manastır =>  Balkan savaşları sonrasında
Selanik =>  Balkan savaşları sonrası
Şam => 1. dünya savaşı
Trablusgarp =>  Trablusgarp savaşı sonuda imzalanan UŞİ anlaşması ile kaybedilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir