11. Sınıf Ezde Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

Lise öğrencilerinden 11. sınıflar için Ezde Yayınları Matematik ders kitabının belirtilen sayfası aşağıda yazının sonundadır. Burada sizler için hazırlanan yanıtlar uzman kadro tarafından hazırlanmıştır. Özellikle öğrencilerin derste ki başarıyı kısa zaman içerisinde sağlayabilmeleri adına mutlaka beceri, kazanma ve ders çalışma alışkanlıkların elde edilmesi gerekiyor. Bu sayede kısa süre içerisinde ders konusunda kendinizi geliştirebilecek ve ders çalışırken sıkılmadan konuları daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilme şansına sahip olacaksınız.

Değerli öğrenciler hemen aşağıda sayfanın çözümlerine bakabilirsiniz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. İyi dersler…

Sayfanın Cevapları:

8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı 88.Sayfa Cevapları
Aşağıda Atatürk’ün millet ve Türk milleti ile ilgili sözlerinden bazı örnekler verilmiştir. Bu sözleri okuyunuz ve okuduklarınızdan yola çıkarak Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin esasları hakkında çıkarımlarda bulununuz.
Çıkarımlarınızı maddeler hâlinde noktalı yerlere yazınız.

• Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
Türk milleti herhangi bir etnik unsura dayanmamaktadır. Devletin kuruluşunda yer alan herkes bir bütün olarak Türk milleti olarak kabul edilmiştir.

• Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
Türkçe milletin kaynaşması, toplumsal birliğin sağlanması ve kültürel etkileşimin olması için gereklidir.

• Millet; dil, kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir siyasi ve sosyal topluluktur.
 Milletin oluşmasını sağlayan unusrlardan bahsediyor. Dil ve kültür birliği medeniyetin geleceğe ektarılmasını sağlarken, ülkü birliği bir amaç upruna birlikte harket etmeyi ön görür.

• Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde Türk dili ile konuşan, Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her fert, hangi dinden olursa olsun Türk’tür.
Türk olmanın anlamı üzerinde durulmuştur. Türk olmak belli bir etnik, kültürel ve dine gruba bağlı olmak değil, vatanın ve milletin geleceği için çabalamaktır.

• Ne mutlu Türk’üm diyene!
Türk olmak ve Türklüğü hissetmenin anlamı üzerinde durulmuştur.

• Zengin anılar mirasına sahip olan, beraber yaşamak hususunda ortak istek ve antlaşmada samimi olan ve sahip olunan mirasın devamı hususunda da iradeleri ortak olan insanların birleşmesinden oluşan topluma millet adı verilir.
 Millet birlikte yaşamayı amaç edinen, birlik ve beraberlik içinde yaşayan kişilerin toplamına denir. Millet olmak için ortak irade şarttır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir