10. Sınıf Açılım Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

Değerli öğrenci ziyaretçilerimiz 10. Sınıf Açılım yayınları Biyoloji ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Herkesin anlayabileceği tanımıyla biyoloji veya canlı bilimi, canlıları inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. İşin en can alıcı noktasına gelmiş bulunmaktasınız. Özellikle dil bilgisi konularında öğrenmiş olduklarınızı sizin belirlediğiniz ölçüde bir kâğıda ve renkli kalemler kullanarak şematik olarak gösterin. Oklar, listeler vb. yöntemlerle konuları kısa örnek ve hatırlatıcı açıklamalar yaparak gösterin. Bu kavram haritalarını, konunun adı geçtiğinde aklınıza gelecek şekilde yutun.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz. *

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 1. Ünite Üreme Sayfa 33, 36, 37, 40  Hücre Bölünmesinin Kontrolü Cevapları 2017 – 2018

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 1. Ünite Üreme Sayfa 33 Hücre Bölünmesinin Kontrolü Cevapları

Bazı kanser türlerinin tedavisi için kemoterapi ve radyoterapi adı verilen yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin kanserli hücrelere nasıl etki ettiğini ve bu tedavi yönteminin kişilerin yaşamını nasıl etkilediğini araştırınız.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 1. Ünite Üreme Sayfa 36 Eşeysiz Üreme Cevapları

Eşeysiz üreme canlılarda yeni gen kombinasyonlarına neden olur mu? Açıklayınız.

Eşeysiz üremede genetik kodlar aynen aktarılır. Yeni gen kombinasyonlarına neden olmaz. Mutasyona uğrar ise yeni gen kombinasyonları oluşabilir. Eşeysiz üreme mitoz bölünme ile olur.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 1. Ünite Üreme Sayfa 37 Eşeysiz Üreme Cevapları

Dünyadaki bakterilerin tümü laboratuvar şartlarında ürediği gibi üreseydi bir günlük süre içinde ne kadar bakteri olurdu? Sizce bu durum, yaşamınızı nasıl etkilerdi?

Bu etki insan hayatına çok kötü bir durum kazandırır. Çünkü insanların vücut yapıları bu tür Mikroplara fazla dayanıklı değildir .

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 1. Ünite Üreme Sayfa 40 Eşeysiz Üreme Cevapları

ETKİNLİK 4

Etkinliğin Adı: Bira Mayasında Eşeysiz Üremenin İncelenmesi
Sonuçlandıralım

Aşağıdaki soruların cevaplarını noktalı yerlere yazalım.

1. Taze bira mayası çözeltisi ile hazırladığınız preparatta nasıl bir değişiklik gözlemlediniz?
2. İki gün bekletilmiş çözelti ile taze çözelti arasında ne gibi farklılıklar gördünüz?
Bu etkinliği kendiniz yapınız.
 
3. Bekletilmiş bira mayasında “tomurcuklanma” görülmesinin nedeni nedir?
Bekletilmiş bira mayasında zamanla fermantasyon ve tomurcuklanarak üreme görülür. Tomurcuklanarak üreme mitoz bölünmenin bir çeşididir. Eşeysiz üreme çeşididir.Eşey gerektirmez yani ortamda bir dişi ve bir erkek birey yoktur.
Anne bireyden ya da atasal bireyden tomurcuklanarak ve atasal bireyden koparak yeni bireyler oluşabilir.
4. Bira mayası çözeltisine şeker ilave edilmesinin nedenini açıklayınız.
Mayaların çoğalması için besine ihtiyaç duyduğu doğrudur. Bu besin de onlar için şekerdir. Bira mayası fermantasyonu sırasında gaz çıkışını sağlamak için şeker ilave edilir. Asıl amaç budur. Fermantasyonun devam etmesi için şeker gereklidir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir