10. Sınıf Açılım Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154

Değerli öğrenci ziyaretçilerimiz 10. Sınıf Açılım yayınları Biyoloji ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Herkesin anlayabileceği tanımıyla biyoloji veya canlı bilimi, canlıları inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Yavaş yavaş okuma alışkanlığının edinilmesi gerekir. Roman, gazete türü basılı araçları okumakta zorlanan öğrenciler ders kitaplarını da okumakta zorlanırlar kitaplara karşı antipati geliştirirler. Buna bağlı olarak öğretmenler eğittikleri gruptaki öğrencilerin yaşların uygun romanları okumalı ve öğrencilerine romanlarla ilgili bilgi vererek onları okumaya teşvik etmelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı 

İnsan büyüme hormonlarının E. coli’de sentezlenmesi günlük hayatımızda karşılaştığımız hangi sorunların çözümünü sağlayabilir?

  • Cevap: Günümüzde biyoteknoloji ve gen mühendisliği sayesinde geçmişte yaşanılmış bir çok probleme çözüm bulunabilmektedir. Genetik mühendisliği, kalıtsal materyal olan DNA’nın yapısında yapılan değişikleri konu almaktadır. Bu şekilde canlı genomuna müdahele edilmekte ve istenilen gen eklenebilmektedir. İnsanlar için faydalı olan bazı hormonları üreten genleri farklı canlılara yerleştirerek bu canlıların gerekli hormonları üretmesi sağlanmaktadır. Bu sayede büyüme hormonu, kan şekerini düşüren insülin hormonu gibi hormonlar ecoli vb. bakterilerde üretilmektedir. Bu sayede şeker hastalığı vb. hormon eksikliği durumu bulunan bir dizi hastalığa çözüm bulunmaktadır.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir