10. Sınıf Açılım Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 142

Değerli öğrenci ziyaretçilerimiz 10. Sınıf Açılım yayınları Biyoloji ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Herkesin anlayabileceği tanımıyla biyoloji veya canlı bilimi, canlıları inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Verimli ders çalışma : Psikolojik ve sosyal yönden uygun bir ortamda daha önceden hazırlanmış bir plan dahilinde psiko-fizik enerjiyi yoğunlaşarak yürütülen bir çalışmadır. Bu yüzden birinci derecede yazılı veya görsel olarak bilgilerin ilk elden alınması daha sonra alınan bilgilerin kısa süreli bellekten  uzun süreli belleğe geçirilmesi ve alınan bu bilgilerin uygulanmasıdır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı 

9. AaBbEE ile AaBbEe genotipli iki bireyin çaprazlanması sonucunda birinci bireyin abE fenoti’pin de ikinci bireyin aabbEe genotipinde olma olasılığı nedir?

 • Cevap1. Çocuk için:

  Aa x Aa = AA Aa Aa aa

  a fenotipi için aa genotipi gerekir. Olasılık = 1/4

  Bb x bb = Bb Bb bb bb

  b fenotipi için bb genotipi gerekir. Olasılık = 1/2

  EE * Ee = EE EE Ee Ee

  E fenotipi için Ee veya EE genotipi gerekir. Olasılık = 1

  Sonuç olarak

  1/4 * 1/2 * 1 = 1/8

  2. Çocuk için:

  Aa x Aa = AA Aa Aa aa

  aa gelme olasılığı = 1/4

  Bb x bb = Bb Bb bb bb

  Bb gelme olasılığı = 1/2

  EE x Ee = EE EE Ee Ee

  Ee gelme olasılığı = 1/2

  Sonuç olarak

  1/4 * 1/2 * 1/2 = 1/16

  1.Çocuk ve 2.Çocuk:

  1/8 * 1/16 = 1/128

10. Bezelyelerde düz tohum, buruşuk tohum şekline baskındır. Baskın fenotipli düz tohumlu bezelyenin genotipini bulmak için hangi çaprazlama yapılır? Çaprazlamayı aşağıda verilen Punnett karesinde gösteriniz.

 • Cevap:  

11. Aşağıdaki soyağacında çocukların kan grupları verilmiştir. Soyağacındaki dişi ve erkeğin kan gruplarını bulunuz.

 • Cevap:

12. Babası renk körü olan bir kadının sağlam bir erkekle evlenmesi sonucunda meydana gelecek kız ve erkek çocukların renk körü olma olasılığı nedir?

 • Cevap

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir