10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları Sayfa 69

Değerli öğrencilerimiz Mega yayınları 10. Sınıf Fizik ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. TEOG Türkçe dersine nasıl çalışılır sorusunun cevabını vermeden önce bu dersi dil bilgisi ve anlam bilgisi olarak ikiye ayırabilirsiniz. Bu ayrım bizi doğru çalışmaya yönlendirecektir.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı 

1. Dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturduktan sonra küme içinde aşağıdaki etkinlik basamaklarına göre iş bölümü yapalım.
2. Sentetik ipliği ortasından ikiye bölelim. Bunlardan biriyle cam, diğeriyle ebonit çubuğu salıncak gibi asacak biçimde askılar oluşturalım (Resim 2.2).
3. Üçayak, destek çubukları ve bağlantı parçasıyla Resim 2.2’deki askı düzeneğini kuralım. Askılı cam çubuğu ipek kumaşla iyice ovalım ve mümkünse elimizi cam çubuğa değdirmeden ipinden askıya asalım.
4. Diğer cam çubuğu da yine ipek kumaşla iyice ovup askıdaki cam çubuğa yaklaştıralım ve gözlemlerimizi not edelim.
5. Ebonit çubuğu yün kumaşla iyice ovup askıdaki cam çubuğa yaklaştıralım ve gözlemlerimizi not edelim.
6. Aynı deneyleri, askılı ebonit çubukla da yapalım ve yine gözlemlerimizi not edelim.

1. Kumaşa sürtülen cam çubuk cam çubuğa, ebonit çubuk ebonit çubuğa nasıl bir etkide bulundu?

  • Cevap:

2. Kumaşa sürtülen cam ve ebonit çubukların birbirine etkisi nasıl oldu?

  • Cevap:

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla