10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları Sayfa 173

Değerli öğrencilerimiz Mega yayınları 10. Sınıf Fizik ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Biz de bu yazımızda ilk olarak derse odaklanamıyorum diyen öğrencilerimizin sebeplerini bulup çözmenize yardımcı olacağız. Ardından ise ekstra olarak nasıl verimli ders çalışabilirim konusu üzerinde duracağız.Ama ilk önce konsantrasyon nedir ona bakalım. TDK gibi tanımaları bir kenara bırakırsak aslında konsantrasyon dikkat dağıtacak etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra ortaya çıkan bir durum olarak düşünebiliriz. Bunu aklımızın bir köşesinde tuttuktan sonra derse neden odaklanamıyoruz onlara bir bakalım.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

. () Dalga, esnek bir ortamda titreşimlerin yayılmasıdır.
2. (D) Dalgayla birlikte ortamın tanecikleri de sürüklenir.
3. (D) Dalgalar enerji taşır.
4. (D) Her titreşim aynı zamanda bir salınım hareketidir.
5. (Y) Periyot, dalganın birim zamanda aldığı yoldur.
6. (D) Enine dalgada genlik, yayılma doğrultusuna çakışıktır.
7. (D) Atmalar, sabit uca varınca genliği ters dönerek yansır.
8. (D) Atmalar, birbirinin içinden geçebilme özelliğine sahiptir.
9. (Y) Girişim, karşılaşan iki atmanın geriye dönmeleridir.
10. () Yayların ek yerine varan atma hem iletilir hem de yansır.

B. Aşağıdaki problemleri çözelim ve çözümleri defterimize yazalım.

1. Bal arılarıyla ilgili bir kitapta, arıların uçarken saniyede 250 kez kanat çırptığı ve bu kanat çırpmanın bir titreşim hareketi olduğu belirtilmektedir. Buna göre bal arısı kanatlarının titreşim periyodu kaç s’dir?

2. Bir salıncak, 2,8 m’lik çembersel bir yayın uçları arasında düzgün olarak salınıyor.
Salıncağın bu hareketinin genliği kaç m’dir?

3. Bir leğendeki suyun yüzeyine, bir musluktan eşit zaman aralıklarıyla damlalar düşüyor ve bu durumda su yüzeyindeki ardışık çemberler arası uzaklığın sabit kaldığı gözlemleniyor. Sözü edilen bu gözlemden dalgaların hangi özelliğine ulaşılabilir?

4. Düşey olarak asılmış sarmal bir yayın ucuna asılı bir kütlenin yaptığı salınımın uzanım-zaman grafiği Grafik 3.3’te verilmiştir.
Bu grafiğe göre salınımın,
a. Genliği kaç m’dir?
b. Periyodu kaç s’dir?
c. Frekansı kaç s-1dir?

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla