10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 196

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Dinlediğiniz müziğin sesinin yüksek olmamasına dikkat edin çünkü kolayca dikkatinizin dağılmasına neden olur. Radyo’dan müzik dinlememeye özen gösterin çünkü reklam araları dikkatinizi dağıta bilir. Televizyonu kapatın. Ders çalıştığınız sırada televizyonun açık olması genellikle kötü bir fikirdir. Televizyon dikkatinizi hemen dağıta bilir ve dersten çok gösterilen filme odaklanmanızı sağlar.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 196 Cevabı 

1. İlinizdeki kır ve kent nüfusunun ne kadar olduğunu araştırınız. Elde ettiğiniz verileri sınıfta paylaşınız.

  • Cevap:

2. Türkiye’nin son beş yılda nüfus artış hızını araştırarak bu süre içindeki değişimleri yorumlayınız. Elde ettiğiniz verileri defterinize yazınız.

  • Cevap: Doğum oranları azalacak ölüm oranları da azalacak kişi başına düşen milli gelir artacak genç nüfus azalacak.

Yukarıda, Türkiye’nin 2013 yılı nüfus piramidi verilmiştir. İnceleyiniz. Nüfusun yaş grupları ve cinsiyete göre dağılışını yorumlayarak bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  • Cevap: Türkiye’ de son yıllarda nüfus artış hızı azaldığından (doğum oranları düşüyor) nüfus piramidi daralmaktadır. Genç- çocuk nüfus oranı azalmakta, aktif nüfus oranı artmaktadır. Ortalama yaşam süresi uzadığından yaşlı nüfus oranı artma eğilimindedir.