10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 178

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Aslında gece ders çalışmak birçok öğrencinin ortamın sessiz olmasından dolayı tercih ettiği durum. Fakat bunu sürekli yapmak biraz sağlıksız olabiliyor. Unutmayın ki geceleri uyumak çok daha verimli. Bunun için erken yatıp gece 3-4 gibi kalkarak veya haftada en az 2 gece uyuyarak kendi bünyenizi rahatlatabilirsiniz.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı 

Yukarıdaki fotoğraflara göre Türkiye’de yerleşmeyi etkileyen beşerî faktörleri 50 sözcüğü geçmeyecek bir metin hâlinde yazınız.

  • Cevap: Türkiye ‘de yerleşmeyi etkileyen beşeri faktörlerden en önemlisi sanayi faaliyetlerinin dağılışıdır. Ülkemizde nüfusun en yoğun toplandığı yerler endüstri faaliyetlerinin bulunduğu olanlardır. Çatalca, Kocaeli Bölümü, Güney Marmara, Zonguldak, Karabük Çevreli, Kıyı Ege, Adana Bölümü gibi ulaşım, ticaret, turizm, tarımsal faaliyetler ve madencilik yerleşmeyi etkileyen diğer beşeri faktörlerdir. Ulaşım ve ticaretin gelişmiş olduğu yerlerde nüfus miktarı fazladır. Özellikle önemli kavşak yolları üzerinde bulunan yerlerde ticaret de gelişmektedir. Toprağın verimli, iklim koşullarının elverişli olduğu Kıyı Ege, Adana Bölümü, Güney Marmara Bölümü gibi yerlerde ekonomik değeri yüksek olan ürünleri tarımı yapıldığından buralarda tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. Antalya Bölümü, Muğla, Nevşehir gibi kentlerimizde turizm faaliyetlerinin gelişmiş olması yerleşmeyi etkilemektedir.