10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 162

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bunlardan daha önemli bir şey var ki bu derslere nasıl çalışılır, sınavlarda ne gibi taktikleri bilmek bizi başarıya götürür gibi soruların bilinmesi son derece önemlidir. Örneğin evimize bir çamaşır makinesi ya da buzdolabı aldığımızda ilk baktığımız yerlerden biride o makinenin kullanma kılavuzudur. Nasıl çalışır, ne gibi teknik özelliklere sahip gibi önemli yerlere bakar ona göre hareket ederiz.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı 

Ülkemizdeki başlıca su kaynaklarının neler olduğunu araştırarak bunları sınıflandırınız. Yaptığınız sınıflandırmayı defterinize yazınız.

  • Cevap: 
Yaşadığınız yerde yukarıdaki su kaynaklarından hangileri bulunmaktadır? Bu su kütlelerinin önemiyle ilgili görüşlerinizi sınıfta paylaşınız.
  • Cevap: Yaşadığım yerde su kaynaklarından denizler ve okyanuslar bulunmaktadır. Denizlerin önemi kışların ılık ve yağışlı geçmesine neden olmaktadır. Buda ekonomik değeri yüksek olan ürünlerin yetişmesine imkan vermektedir. Ayrıca bulunduğum çevrede yazları sıcak ve kurak geçmesi kayalarımızda deniz turizminin gelişmesini sağlar. Akarsuların önemi de kış mevsiminde balık avlanması ve tarımda sulama da kullanılmıştır.