10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 138

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Haftalık planın gerçekçi olabilmesi için önce gözden geçirilir ve uygulandıktan sonra değerlendirilir. Yapılan plana muhakkak uyulmalıdır. En iyi plan bile uyulmazsa yararlı olamaz. Plan bireyin yaşamına uygun hale gelinceye kadar üzerinde çalışılmalıdır.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı 

Tablodaki şehirlerin yıllık yağış miktarı ile yağış rejimlerini inceleyerek aralarındaki farklılığı yorumlayınız. Vardığınız sonuçları defterinize yazınız.

  • Cevap: Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde (Mersin, İzmir) en fazla yağış kışın düşerken, en az yağış yazın düşmektedir.Karadeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde (Rize, Sinop) en fazla yağış sonbaharda düşerken, en az yağış ilkbaharda düşer.

    Karasal iklimin etkili olduğu yerlerde (Erzurum, Konya) en fazla yağış ilkbaharda düşerken, en az yağış yaz ve kış mevsiminde düşmektedir.